Kazachstan blokuje LinkedIn. Powodem niedozwolone reklamy kasyn
Rząd Kazachstanu uważa, że portal społecznościowy, LinkedIn wyświetlał niedozwolone w tym kraju reklamy kasyn, a także wiele fałszywych kont powiązanych z branżą hazardową.
Czego dotyczy naruszenie prawa?
Reklamowanie kasyn online w Kazachstanie jest nielegalne, dlatego reklamy na LinkedIn zostały uznane za naruszenie. Ministerstwo Informacji i Rozwoju Społecznego poinformowało w oświadczeniu, że poprosiło portal społecznościowy o usunięcie reklam i fałszywych kont, ale firma tego nie zrobiła.
Tym sam rząd Kazachstanu podjął decyzję o zablokowaniu LinkedIn. Kraj już zapowiedział, że odblokowanie nastąpi tylko wtedy, gdy LinkedIn rozpatrzy skargi.
Analogie z Rosją
Kazachstan ma bliskie więzi polityczne i gospodarcze z sąsiednią Rosją, gdzie LinkedIn jest zablokowany od 2016 roku. Moskwa uważa bowiem, że firmie nie udało się przenieść rosyjskich danych użytkowników na serwery znajdujące się w tym kraju.
Zwykle w Kazachstanie blokowanie stron internetowych obejmuje firmy, które oferują usługi kasyn online. W tym przypadku jednak nie mogło także odbyć się bez blokady, ponieważ operatorzy z szarej strefy faktycznie wykorzystywali portal społecznościowy do nielegalnego promowania swoich usług.
Przypomnijmy, że w 2019 roku dane sieciowe wykazały, że serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, YouTube i Telegram, a także kilka niezależnych witryn z wiadomościami i petycjami, zostały zablokowane w całym Kazachstanie. Wówczas powodem nie było jednak łamanie ustawy hazardowej, a relacjonowanie protestów i demonstracji w czasie wyborów.