Kasyno 20 kwietnia 2020

Kiedy zostaną otwarte kasyna?

Jak powszechnie wiadomo dzisiaj zostały zniesione pierwsze ograniczenia, które wprowadził polski rząd. Wraz z kolejnymi tygodniami w trzech następnych etapach mają być zniesione inne obostrzenia. W żadnym z etapów z nazwy nie zostały wymienione jednak kasyna. Co prawda można się domyślać, że zostaną otwarte w trzecim etapie, ale kiedy to się stanie i na jakich zasadach jeszcze nie wiadomo.

Na wstępie przypomnijmy cztery etapy znoszenia ograniczeń, o których niespełna tydzień temu powiedzieli Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

CZTERY ETAPY ZNOSZENIA OGRANICZEŃ W POLSCE:

ETAP I – od 20 kwietnia

 • Nowe zasady w handlu i usługach: sklep do 100 metrów kwadratowych – 4 osoby na jedną kasę, powyżej 100 metrów – 1 osoba na 15 metrów powierzchni.
 • Możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych (obowiązuje dystans 2 metry i zasłanianie twarzy)
 • Możliwość przemieszczania się bez dorosłego osób powyżej 13 roku życia
 • Otwarty wstęp do lasów, parków z wyłączeniem placów zabaw.
 • Kult religijny: 1 osoba na 15 metr powierzchni kościoła

ETAP II – termin nieznany

 • Otwarcie sklepów budowlanych  tyko w weekendy
 • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki.
 • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych

ETAP III – termin nieznany

 • Gastronomia: stacjonarnie z ograniczeniami.
 • Otwarcie sklepów w galeriach handlowych.
 • Otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych.
 • Wydarzenia sportowe tylko do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności).
 • Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1 – 3 (ustalona maksymalna liczba dzieci w sali).

ETAP IV – termin nieznany 

 • Otwarcie salonów masażu i solariów.
 • Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym.
 • Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy terminy znoszenia kolejnych ograniczeń nie są jeszcze znane. Zgodnie z tym co powiedzieli premier i minister zdrowia daty wejścia w życie kolejnych etapów II, III oraz IV będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

W którym etapie znoszenia ograniczeń są kasyna?

Można domyślać się, że są w trzecim etapie. Na to w każdym razie liczą przedstawiciele kasyn, z którymi rozmawialiśmy. Ich zdaniem pomimo tego, że kasyna nie zostały wymienione z nazwy – znajdują się w trzecim etapie, ponieważ gdy padał nakaz ich zamknięcia, wymieniano je m.in. obok restauracji, czy sklepów w galeriach handlowych, a te znajdują się właśnie w trzeciej fazie znoszenia obostrzeń.

Z drugiej jednak strony nie wiadomo, kiedy trzeci etap wejdzie w życie. W najbardziej optymistycznym scenariuszu może to być za dwa tygodnie, ponieważ trudno przypuszczać, by kolejne ograniczenia (etapy) zostały znoszone wcześniej, niż co siedem dni.

Brak precyzyjnych informacji generuje problemy

Pomijamy już fakt, że kasyna nie zostały konkretnie wymienione w jednym z etapów znoszenia ograniczeń. Bez wątpienia dla właścicieli kasyn budzi to obawy, ale nie tylko to jest problemem, gdyż nie wiadomo również na jakich zasadach kasyna ewentualnie zostaną otworzone w trzecim etapie. Właściciele sklepów, czy kościoły dostały konkretne informacje, jak to będzie wyglądało, gdy niektóre nakazy zostaną zniesione. W przypadku kasyn nie wiadomo kompletnie nic, a wiedza taka jest potrzebna np. z punktu widzenia przygotowania lokali do użytku.

Osoby z branży kasyn powiedziały nam, że domyślają się i nastawiają na to, że dana liczba osób będzie mogła przebywać na określonej powierzchni. Z drugiej strony nie wykluczają, że być może liczba wpuszczonych osób będzie zależała od liczby automatów, czy stołów? Drugi scenariusz jest jednak mniej prawdopodobny, ponieważ trudno przypuszczać, by rządzący mieli czas na tego typu obliczenia. Najłatwiej będzie więc wprowadzić ograniczenie osób na metr kwadratowy, tak jak ma to miejsce w sklepach.

Redakcja Interplay chciałaby zwrócić uwagę na to, że gdyby już teraz podano choćby szacunkowe restrykcje, które będą dotyczyły kasyn, właściciele mogliby się przygotować na to, ile osób będą potrzebowali do obsługi lokalu. Czy będą potrzebne redukcje etatów, czy może jednak będzie trzeba zatrudniać dodatkową kadrę. Co więcej, mając pewną wiedzę można by dokonać próby szacunków, jakie będą obroty w najbliższych miesiącach. Bez jakichkolwiek jednak danych nie można zrobić kompletnie niczego.

Osoby odpowiedzialne za kasyna, a także wielu pracowników mogą tylko czekać i mieć nadzieję, że faktycznie znajdują się w trzecim etapie znoszenia obostrzeń, a ten zostanie wprowadzony za około dwa lub trzy tygodnie.