Kopernik dla zwiedzających
"Kopernik" zainauguruje działalność 5 listopada spektaklem "Wielki Wybuch" w reżyserii Petera Greenewaya. W piątek w siedzibie Centrum zaprezentowano ofertę dla nauczycieli i uczniów.<br />
„Kopernik” zainauguruje działalność 5 listopada spektaklem „Wielki Wybuch” w reżyserii Petera Greenewaya. W piątek w siedzibie Centrum zaprezentowano ofertę dla nauczycieli i uczniów.
„Centrum Nauki Kopernik to instytucja w znacznej mierze przeznaczona dla uczniów i nauczycieli. Szacujemy, że połowa naszych zwiedzających to będą grupy szkolne. Nie należy jednak od nas oczekiwać, że zastąpimy szkołę. Naszą podstawową misją jest inspirowanie, zaciekawianie i budowanie pozytywnego wizerunku nauki” – powiedział w piątek dyrektor CNK Robert Firmhofer.
Rezerwacja miejsc dla całych grup, które chcą wspólnie zwiedzać Centrum rozpoczęła się w piątek. „Od godziny 8 do 12 zarezerwowano już ponad 4 tysiące miejsc. Zainteresowanie jest duże, ale miejsc do końca roku jest jeszcze dużo więcej” – zapewnił Firmhofer.
Jak zaznaczył dyrektor CNK, „Kopernik” to nowy typ instytucji, którą zwiedza się samodzielnie. „Może to oznaczać pewne wyzwanie dla zwiedzających, a w szczególności dla nauczycieli, którzy prawdopodobnie są przyzwyczajeni do typowego zwiedzania w grupach, takiego jak we wszystkich muzeach” – powiedział dyrektor CNK.
„Zależy nam na tym by każdy z nauczycieli mógł przygotować tutaj swoje własne niepowtarzalne zajęcia (…). Nauczyciele będą mogli stworzyć swoją własną wizję korzystania z Centrum. Dwa przeciwstawne bieguny w tych wizjach to rozrywka i realizacja bardzo konkretnych celów. Proporcje między czasem zabawy, a czasem nauki pozostaną w gestii nauczyciela” – zapewniła Anna Dziama z Działu Edukacji i Komunikacji Naukowej.
„Mamy jednak pewne pomysły, dzięki którym możemy pomóc nauczycielom” – zapewnił dyrektor CNK. Podstawową pomocą zarówno dla nauczycieli, jak i wszystkich zwiedzających „Kopernika” ma być internetowa „Platforma Edukacyjna”, dostępna na stronie www.kopernik.org.pl.
„Będzie ona źródłem wiedzy o eksponatach i zjawiskach pokazywanych na naszych wystawach. W dniu otwarcia znajdzie się na niej objaśnień około 300 eksponatów” – tłumaczył Lech Nowicki z Działu Edukacji i Komunikacji Naukowej.
Pod koniec roku Platforma zostanie rozbudowana przede wszystkim o źródła wiedzy. Znajdą się na niej informacje o książkach, krótkie artykuły naukowe, odnośniki do internetowych stron edukacyjnych czy Wikipedii. Na Platformie będą się również toczyły dyskusje na tematy inspirowane eksponatami prezentowanymi w „Koperniku”.
„Żeby przygotować nauczycieli do wizyty w Centrum chcemy ich również zapraszać na cykliczne czwartkowe spotkania. Nauczyciele, po wcześniejszej rejestracji, będą mogli wejść do Centrum, swobodnie się po nim poruszać i zaplanować swoje zajęcia. Potem podzielą się z nami swoimi wrażeniami, pomysłami, potrzebami. Będą mogli również zwrócić nam uwagę co im przeszkadza w realizacji danych zajęć” – powiedziała Dziama.
Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 18 listopada. W tym roku organizatorzy planują przeprowadzenie pięć takich spotkań, w każdym z nich udział weźmie do 30 nauczycieli.
Jak powiedział PAP Firmhofer, od pierwszej połowy 2011 roku w „Koperniku” będzie można skorzystać ze specjalnych laboratoriów. „Będą to trzy laboratoria: biologiczne, chemiczne i fizyczne oraz pracownia robotyczna. Przygotowujemy teraz scenariusze zajęć dla grup 14-16 osobowych. Zajęcia będą trwały od półtorej do dwóch godzin. W tygodniu laboratoria będą dostępne wyłącznie dla grup szkolnych, ale w weekendy będą czekały na indywidualnych zwiedzających” – zapewnił dyrektor CNK.
Już od listopada goście Centrum będą mogli przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych: „Korzenie cywilizacji”, „Strefa światła”, „Człowiek w ruchu”, „Człowiek i środowisko” i specjalną galerię dla dzieci „Bzzz!”.
W kolejnych miesiącach zostaną otwarte również galerie: Re:generacja, Teatr Robotyczny oraz umieszczony wokół Kopernika i na jego dachu Park Odkrywców. W maju 2011 roku ruszy multimedialne planetarium.
Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Kliknij aby czytać Interplaya w nowym oknie |