22.05.2018 00:00

Kręta droga Stanów Zjednoczonych do legalnych zakładów sportowych

Orzeczenie Sądu Najwyższego z ubiegłego tygodnia nie oznacza jeszcze zalegalizowania zakładów sportowych. Jaką drogę wciąż muszą przejść Stany Zjednoczone?

Udostępnij
Kręta droga Stanów Zjednoczonych do legalnych zakładów sportowych

Choć legalne zakłady bukmacherskie w Stanach Zjednoczonych to wciąż odległa wizja, coraz więcej operatorów ustawia się w kolejce aby móc świadczyć takie usługi. Zainteresowane są zarówno kasyna, biznesmeni z dużym zapleczem finansowym, a także europejskie firmy bukmacherskie. Jednakże na ten moment wszyscy muszą obejść się smakiem. Póki co, sytuacja w Stanach przypomina nieco dzielenie skóry na żywym niedźwiedziu.

Wiążąca decyzja w rękach Kongresu

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu orzekł, że Ustawa o Ochronie Zawodowego i Amatorskiego Sportu z roku 1992 jest niekonstytucyjna. To właśnie na mocy tej ustawy, zakłady sportowe były nielegalne w niemal wszystkich stanach USA. Jedynym wyjątkiem była Nevada. Decyzja Sądu Najwyższego w teorii nie legalizuje zakładów sportowych. W praktyce, Kongres nie ma większego wyboru i może jedynie zadecydować o formie ustawodawstwa.

A mianowicie, Kongres może samodzielnie napisać nowe prawo zgodnie z którym będą funkcjonować operatorzy na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Skala takiego przedsięwzięcia byłaby jednak zbyt czasochłonna i trudna do zrealizowania. Dlatego też, Kongres najprawdopodobniej uchyli się od takiej decyzji. W takiej sytuacji władze poszczególnych stanów będą mogły stworzyć swoje odrębne prawo regulujące pracę bukmacherów. W teorii, władze będą mogły oczywiście podtrzymać decyzję o nielegalnym charakterze zakładów bukmacherskich, ale niewiele wskazuje na to by którykolwiek stan zdecydował się na taką decyzję.

Liczba chętnych operatorów rośnie, konkretów brak

Decyzja Kongresu będzie miała ogromny wpływ na dalszy rozwój sytuacji. W przypadku decyzji o ustanowieniu jednolitego prawa w całych Stanach, bardzo długa kolejka chętnych prawdopodobnie powiększy się o kolejne zainteresowane firmy. W takiej sytuacji absolutnie każdy będzie miał prawo ubiegać się o zezwolenie na przyjmowanie zakładów wzajemnych. W przypadku, gdy Kongres uchyli się od decyzji, to poszczególne stany będą decydować o wyborze operatorów bukmacherskich.

Taka decyzja z całą pewnością ucieszyłaby kasyna. Ich właściciele mają znacznie większy wpływ na politykę prowadzoną przez władze stanowe. W tym przypadku stratne okazałyby się zagraniczne firmy myślące o wkroczeniu na rynek amerykański. Oddzielne prawo w każdym stanie oznaczałoby konieczność zdobywania licznych zezwoleń i licencji. A to oczywiście oznacza stratę zarówno pieniędzy jak i czasu. Niezależnie od decyzji Kongresu, jedno jest niemal pewne. Nevada z całą pewnością nie będzie już wyjątkiem na mapie Stanów Zjednoczonych. Legalne zakłady w reszcie kraju staną się faktem, pytanie tylko w jakiej formie.

Udostępnij
BK

BK