Ogolna 28 października 2019

Litwini grają coraz mniej w gry hazardowe

Według nowych badań zleconych przez litewski organ nadzorczy ds. Gier Hazardowych wskaźnik udziału hazardu online na Litwie prawie się podwoił w latach 2017-2019, ale ogólna liczba osób grających w gry hazardowe spadła. 

Firma zajmująca się badaniem rynku “Vilmorus” przeprowadziła badania zgodnie z instrukcjami zarówno krajowego regulatora, jak i litewskiego Ministerstwa Finansów. Wykazały one, że 10% ankietowanych gra w gry hazardowe, a to o 3% więcej odnośnie do 2017 roku, gdy przeprowadzono identyczne badania. Podobnie, jak poprzednio okazało się, że osoby w wieku 29 lat lub młodsze mają większe skłonności do uprawiania hazardu, niż starsi Litwini.

Co ciekawe pomimo ogólnego spadku zainteresowania hazardem, znacznie wzrosła liczba osób grających online. W 2017 roku 16% badanych przyznało się, że gra w sieci. W nowych badaniach było to już 30%. Wzrost ten potwierdza dane opublikowane przez Ministerstwo Finansów w sierpniu, które pokazały, że przychody z hazardu online na rynku litewskim wzrosły do 17,5 mln EUR w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku.

Inne dane, które wynikają z badań, potwierdziły przypuszczenia ekspertów, iż reklama hazardu przyciąga wielu klientów. Aż 74% ankietowanych powiedziało, że decyzję o uprawianiu hazardu podjęło przez reklamę. W tym wypadku tendencja raczej nie będzie progresywna, ponieważ Litwa już zatwierdziła nowe przepisy prawne, które nie będą korzystne dla reklamowania hazardu.

Pomimo spadku osób grających w gry hazardowe, litewski rząd może być zadowolony, ponieważ zwiększyła się świadomość ludzi, jeśli chodzi o wiedzę na temat uzależnienia od hazardu. Co więcej mniej osób nieletnich szuka sposobów, by nielegalnie zagrać w gry hazardowe.