Loot Box to nie hazard – mówi Ministerstwo Finansów
Płatne skrzynki pojawiające się w grach komputerowych nie wypełniają zdaniem Ministerstwa Finansów przesłanek żadnej z gier hazardowych wskazanych w ustawie. To dobra wiadomość dla branży.
Loot Box – pojemnik w grach komputerowych zawierający losowe, wirtualne przedmioty. W zależności od produkcji można go otrzymać za postęp w grze lub kupując za wirtualne (zdobywane w grze) lub realne pieniądze za pomocą mikropłatności.
W listopadzie 2017 Tygodnik Gazeta Prawna opisywał po raz pierwszy problem Loot boksów. Ministerstwo Finansów było jednak wtedy jeszcze na etapie analizowania problemu „skrzynek”. Konkretna opinia ustawodawcy pojawiła się dopiero wtedy, gdy niektóre kraje zachodnie zaczęły uznawać Loot boksy jako nielegalny hazard (Belgia i Holandia), a inne (Niemcy i Wielka Brytania) skupiły się na przeprowadzaniu badań nad wpływem „skrzynek” na rozwój młodzieży.
Zacznijmy od podstaw, a więc ustalenia czym jest hazard. W myśl ustawy hazardowej:
Art. 1 ust. 2. Grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach.
Loot boksy na pewno nie są zakładami wzajemnymi, grą w karty, ani grą na automatach. To może są grami losowymi? Sprawdźmy w takim razie ustawową definicję tego pojęcia.
Art. 2 ust. 2. Grami losowymi są gry, w tym urządzane przez sieć Internet, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku.
Dalej ustawa definiuje jeszcze inne rodzaje gier losowych jak gry cylindryczne, loterie pieniężne czy bingo, ale to już możemy sobie odpuścić. Najważniejszy wniosek jest taki, że loot boksy nie mieszczą się w obowiązującej w naszym kraju definicji jakiejkolwiek gry uznawanej za hazard. – mówi Mateusz Mucharzewski na portalu gram.pl – Loot boksy są zwykłą konsumpcją. To transakcja, w której jedna ze stron proponuje losową nagrodę danego rodzaju, a druga za to płaci. Nie ma tutaj nic z hazardu.
Dokładnie to samo potwierdziło Ministerstwo Finansów w najnowszym oświadczeniu na temat „skrzynek”: „Sam element losowości w danym przedsięwzięciu nie przesądza o hazardowym charakterze danej gry. W praktyce może występować wiele przedsięwzięć, które częściowo mają charakter losowy, jednak nie są one hazardem.” – czytamy w stanowisku MF.
Polski regulator stwierdził również, że opinie poszczególnych ustawodawców w innych krajach mogą się od siebie różnić, ponieważ nie wszystkie zagraniczne ustawy opisują gry losowe tak dokładnie jak jest to w polskim dokumencie. Dlatego też inne kraje mogą uznać Loot Boksy jako gry losowe, które wymagają dodatkowych pozwoleń na ich rynku lub są w ogóle zabronione.
Specjaliści pozytywnie oceniają opinię resortu. Na razie nie ma zagrożenia, że stanowisko Ministerstwa Finansów ulegnie zmianie, ponieważ istniałaby konieczność zmiany ustawy o grach hazardowych, która umożliwiłaby zakwalifikowanie Loot Boksów jako gier losowych. To zapewne szybko nie nastąpi, więc twórcy gier mogą dalej korzystać ze „skrzynek” w swoich istniejących i projektowanych grach, ale będą musieli być przygotowani na to, że być może coraz więcej państw zabroni stosowania tego rozwiązania. Należałoby więc poszukać bezpieczniejszych alternatyw, które będą mogły być stosowane w grach dostępnych na całym świecie, a nie tylko w konkretnych krajach.
Wielu producentów gier zdecydowało się na wycofanie Loot boksów z rynków krajów Beneluxu. Szczególnie dotkliwie odczuły to firmy takie jak Blizzard, Valve, 2K Games, Square Enix oraz Electronic Arts, które rocznie zarabiają miliardy dolarów – właśnie dzięki „skrzynkom”.
Źródła:
https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1399853,dobra-wiadomosc-dla-branzy-gier-loot-boksow-nie-mozna-traktowac-jak-hazard.html?ref=purchaseCompleted
https://www.gram.pl/artykul/2017/12/08/loot-box-hazard-i-zlo-wcielone-czy-nie-ma-sie-czego-brac.shtml