LV BET ukarany przez Komisję Etyki Reklamy
Zespół Orzekający Komisji Etyki Reklamy, działającej przy Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy, w składzie: Małgorzata Augustyniak – przewodnicząca, Joanna Łodygowska – członkini i Zuzanna Warowna – Toruńska – członkini na posiedzeniu w dniu 6 listopada 2024 roku, po rozpatrzeniu skargi o sygnaturze akt KER/110/24 złożonej na podstawie pkt 12 Regulaminu Rozpatrywania Skarg przez konsumenta (dane w aktach sprawy) przeciwko LV Bet Zakłady Bukmacherskie sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, dokonał oceny skarżonego przekazu reklamowego.
OPINIA – OCENA PRZEKAZU REKLAMOWEGO
„Działając w interesie publicznym i w zakresie doświadczeń wyniesionych ze współpracy z organizacjami konsumenckimi, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także organizacjami promującymi standardy rynku reklamy w innych krajach, jak i na poziomie międzynarodowym (w tym The European Advertising Standards Alliance EASA) oraz mając na celu ochronę interesów konsumentów, Komisja Etyki Reklamy dokonała analizy przedstawionego przekazu reklamowego pod kątem zgodności z powszechnie przyjętymi zasadami etyki oraz dobrymi praktykami rynkowymi” – informuje Komisja Etyki Reklamy i dodaje:
„W skardze skierowanej do Komisji Etyki Reklamy (dalej także: „KER”) konsument (dalej także: „Skarżący”) wskazał, że LV Bet Zakłady Bukmacherskie sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (dalej także: „Skarżona”) stosowała reklamę zewnętrzną (billboard) o charakterze wulgarnym”.
Komisja Etyki Reklamy informuje:
Zgodnie ze skargą: „Jazda z kursami”
Jednoznaczne odniesienie do kibolskiego wulgaryzmu „Jazda z kur….”. Narusza standardy etyki i wpływa demoralizująco na odbiorców.
Skarżona nie przedstawiła stanowiska w sprawie. W obliczu nieustosunkowania się Skarżonej do treści skargi oraz braku wzięcia udziału w postępowaniu, Zespół Orzekający podjął uchwałę w formie opinii, oceniającej skarżony przekaz reklamy na podstawie ogólnie przyjętych norm etycznych, na podstawie art. 34 Regulaminu Rozpatrywania Skarg.
Zespół Orzekający uznał, iż skarżony przekaz pozostaje w sprzeczności z ogólnie przyjętymi normami etycznymi.
Zgodnie z oświadczeniem Skarżącego, reklama miała formę zewnętrznego billboardu (data emisji: dn. 3 sierpnia 2024 r.). Miejsce przekazu wskazane przez Skarżącego to trasa A1 w okolicach Częstochowy.
Billboard przedstawiał m.in. hasło: Jazda z kuRSAMI.
Skarżony przekaz nawiązuje, zdaniem Zespołu Orzekającego, do wulgarnego sloganu stosowanego m.in. przez kibiców na stadionie w kontekście pokonania przeciwnika. Należy zwrócić uwagę, że część ,,jazda z ku” napisana została odmienną czcionką od zakończenia – ,,RSAMI”. Użycie tego typu sformułowania poprzez zastosowany zabieg graficzny buzi jednoznaczne skojarzenie z zachowaniami chuligańskimi i jako takie jest niezgodne z dobrymi obyczajami i zasadami społecznej odpowiedzialności. Stanowi normalizację zachowań, które w przestrzeni publicznej nie powinny mieć miejsca. Dodatkowo należy wskazać, że odbiorcami reklamy mogą być również dzieci.
Jakkolwiek słowo „kursy” stanowi nawiązanie do usług Skarżonej, jednak w zestawieniu z pierwszą częścią sloganu jest niedopuszczalnym zabiegiem marketingowym z punktu widzenia przyjętych norm należytej staranności.
CZYM ZAJMUJE SIĘ KOMISJA ETYKI REKLAMY?
Kodeks Etyki Reklamy kładzie nacisk na zapewnienie, by reklama nie wprowadzała w błąd i chroni przed nieetycznym i nieuczciwym przekazem reklamowym. Kodeks Etyki Reklamy to podstawowy dokument Rady Reklamy i Komisji Etyki Reklamy. Dotyczy on całego przekazu reklamowego z wyjątkiem kampanii społecznych i politycznych. Kodeks to zbiór przepisów, określających co jest dopuszczalne, a co nieetyczne w przekazie reklamowym. Reguluje wszystkie aspekty komunikacji reklamowej z uwzględnieniem specyfiki różnych mediów. Promuje odpowiedzialne praktyki w dziedzinie reklamy i odpowiada na wyzwania stawiane przez dynamiczny rynek. Kodeks jest regularnie przeglądany i aktualizowany.