Makao w Wólce Kosowskiej
Funkcjonariusze KAS, Straży Granicznej i ABW zlikwidowali dwa nielegalne kasyna na terenie Wólki Kosowskiej. Zabezpieczone zostały m.in.: 40 urządzeń do gier hazardowych, dwie ruletki wielostanowiskowe oraz stół do gry w kości, metamfetamina, podrobione paszporty, prawa jazdy, egzemplarze „in blanco" świadectw urodzenia.
Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ujawnili i zlikwidowali dwa nielegalne kasyna na terenie Wólki Kosowskiej.
W nocy z 7 na 8 czerwca 2017 roku na terenie podwarszawskiej Wólki Kosowskiej przeprowadzone zostały wspólne działania funkcjonariuszy KAS, Straży Granicznej i ABW skierowane przeciwko zorganizowanej przestępczości azjatyckiej. Tuż po północy funkcjonariusze weszli do dwóch lokali, w których zastali około 40 w pełni działających urządzeń do gier hazardowych, dwie ruletki wielostanowiskowe oraz stół do gry w kości. Na zabezpieczonych maszynach zainstalowane były gry o charakterze losowym, prowadzone w celach komercyjnych.
Na miejscu funkcjonariusze zastali kilkudziesięciu tzw. graczy, głównie cudzoziemców pochodzenia azjatyckiego, wśród których były dwie osoby nielegalnie przebywające na terytorium Polski, prawdopodobnie powiązane z prowadzeniem nielegalnych kasyn. W ich sprawie został skierowany do sądu wniosek o umieszczenie cudzoziemców w jednym ze strzeżonych ośrodków. W toku podjętych czynności zabezpieczono także ok. 54 g metamfetaminy, podrobione paszporty, prawa jazdy, egzemplarze „in blanco" świadectw urodzenia, dokumentację finansowo-księgową oraz środki finansowe w gotówce pochodzące z nielegalnych transakcji hazardowych.
Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie wszczął w tej sprawie postępowania karno-skarbowe. Przewidywana kara finansowa z tego tytułu może wynieść nawet 4 miliony złotych.
1 kwietnia 2017 r. weszły w życie zmiany w ustawie o grach hazardowych. Nowelizacja przepisów zakazuje posiadania automatów do gier (poza wyjątkami wskazanymi w akcie prawnym). Przestępstwo posiadania nielegalnych gier hazardowych zagrożone jest karą grzywny, pozbawienia wolności do lat 3 albo obu tym karom łącznie.
źródło: MF