MGA proponuje jednolity system samowykluczeń
Malta Gaming Authority (MGA) rozpoczęła wstępne konsultacje rynkowe w celu zebrania opinii na temat wprowadzenia jednolitego systemu samowykluczenia na krajowym rynku regulowanych gier hazardowych.
Zunifikowany system, zaproponowany po raz pierwszy w maju ubiegłego roku, oznaczałby, że gracze będą mogli zablokować dostęp do wszystkich usług licencjobiorców na Malcie, gdy sami się wykluczą. Obecnie operatorzy są zobowiązani do oferowania graczom opcji samowykluczenia, ale nie istnieje jeszcze baza danych z różnych firm, więc gracz zablokowany (samowykluczony) u jednego operatora może uprawiać hazard za pośrednictwem innego.
MGA stwierdziło, że jednolity system będzie wspierał zapobieganie szkodom związanym z hazardem i powinien obejmować wszystkich operatorów posiadających maltańskie licencje. MGA wyjaśniło, że system będzie działał na zasadzie wyłączenia gracza w jednej firmie, a dany operator przekaże informacje wszystkim innym licencjobiorcom na Malcie, którzy mogą następnie wykluczyć osobę na swoich platformach. Regulator powiedział, że chce rozważyć również rozszerzenie systemu o operatorów, którzy nie są licencjonowani na Malcie, ale będą mogli dobrowolne podłączyć się do systemu.
Maltański regulator oświadczył, że system powinien również obejmować dedykowaną, centralną stronę samowykluczeń, formularz online do zapisywania danych konsumentów, bazę danych dostępną dla firm, systemy zgodne z ochroną danych. MGA stara się zebrać opinie na temat dostępnych technologii, biorąc pod uwagę, że ostateczny system może być kombinacją różnych rozwiązań.
Regulator uważa, że dostęp do bazy powinien być udostępniony online wszystkim operatorom, aby zapewnić ochronę graczy na wszystkich stronach. W ciągu sześciu miesięcy ubiegłego roku, do 30 czerwca 2018 r, liczba wniosków złożonych do MGA dotyczących samowykluczenia się z gier hazardowych w punktach naziemnych wyniosła 869, co stanowi wzrost o 19% w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku. W przypadku gier online do MGA wpłynęło 540 000 próśb o samowykluczenie ze stron internetowych z grami licencjonowanych przez MGA, co stanowi wzrost o 31,9% w stosunku do 2017 roku.
Interesariusze z branży, którzy chcą podzielić się swoimi przemyśleniami na temat propozycji MGA, mogą to zrobić za pomocą formularza elektronicznego na stronie zamówień publicznych rządu maltańskiego. Wszystkie zgłoszenia należy przesłać do 31 maja 2019 roku.
Regulator jest w trakcie poszukiwania narzędzi i środków do dalszego wzmocnienia ochrony konsumentów. W ramach tych wysiłków MGA opublikowała niedawno dyrektywę o ochronie graczy, aby określić kontrole licencjobiorców w celu ochrony konsumentów, a także dyrektywę w sprawie alternatywnego rozstrzygania sporów, by określić formalny proces rozpatrywania skarg.