Automaty 26 sierpnia 2019

Ministerstwo ostrzega przed wstawianiem automatów do gier poza kasynem

Ministerstwo Finansów już po raz kolejny przestrzega przed urządzaniem gier poza kasynami i salonami gier. Użytkowanie automatów hazardowych w lokalach gastronomicznych może narażać przedsiębiorców na konsekwencje prawne. Wszystko zależy od tego, czy automat został legalnie wstawiony do danego lokalu. 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że uzyskanie opinii jednostki upoważnionej z Ministerstwa Finansów, jeśli chodzi o badanie techniczne sprzętu, nie gwarantuje legalności eksploatacji automatu poza kasynem lub salonem gier. Taka opinia jest jedynie informacją, że badana maszyna spełnia warunki techniczne określone w ustawie. Tym samym pracownik z Ministerstwa Finansów, który badał sprzęt pod kątem technicznym, nie może wydać pozwolenia na jego eksploatację np. w restauracji. O tym zadecydować może wyłącznie Minister Finansów.

W związku z tym Ministerstwo Finansów ostrzega przedsiębiorców – zwłaszcza prowadzących lokale gastronomiczne – by uważali na osoby, które proponują im wstawienie automatu do gier. Jako podstawę legalności eksploatacji osoby sprzedające automaty do gier często podają informację, że jest to sprzęt po badaniu technicznym, dokonanym przez pracownika Ministerstwa Finansów. Owszem, tak faktycznie mogło być, ale certyfikat: – “pierwsze w pełni legalne urządzenie z oficjalną państwową certyfikacją” nie uprawnia do eksploatacji automatu do gier. Użytkowanie takiego sprzętu może skutkować poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców, którzy wstawili do swoich lokali tego typu automaty do gier.

Poza ostrzeżeniem dla przedsiębiorców, Minister Finansów poinformował, że wszczął z urzędu postępowania w sprawie wydania rozstrzygnięcia w trybie art. 2 ust. 6 ustawy o grach hazardowych, czy gry urządzane na urządzeniu FUTURA są grami na automacie w rozumieniu ustawy o grach hazardowych.