18.01.2017 00:00

Ministerstwo z odpowiedziami

Interplay zwrócił się z kilkoma pytaniami do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju oraz Totalizatora Sportowego.

Udostępnij
Ministerstwo z odpowiedziami

W ostatnim czasie w związku z przyjęciem znowelizowanej ustawy o grach hazardowych zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z kilkoma pytaniami odnośnie proponowanych rozwiązań. Zgodnie z tym czego się spodziewaliśmy, nie doczekaliśmy się konkretnych i precyzyjnych odpowiedzi

  1. Kto w myśl przepisów nowej ustawy będzie karany grzywną 100 tyś. zł od jednego automatu w wypadku wynajmu lokalu – najemca lokalu czy właściciel oddający go pod wynajem?

Zgodnie ze znowelizowanym art. 89 ust. 1 pkt 4 karze podlega posiadacz samoistny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa, o ile lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego. Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy o grach hazardowych, karze pieniężnej podlega posiadacz zależny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa. W przypadku wynajmu takiego lokalu, karę poniesie najemca.

  1. Czym jest automat hazardowy w myśl nowej ustawy? Czy może nim być każde urządzenie mające połączenie z internetem np. smartfon, tablet, komputer bo umożliwia grę w wirtualnym kasynie? Kto będzie rozstrzygał o charakterze danego urządzenia?

Za automat do gier można uznać urządzenie, na którym będzie możliwość rozgrywania gier o cechach wskazanych w ustawie o grach hazardowych, czyli o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości. Minister  właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek lub z urzędu, dokona indywidualnej analizy w celu rozstrzygnięcia, czy konkretne urządzenie należy uznać za automat do gier w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych. 

  1. ​Kto będzie zajmował się kontrolą lokali, w których prowadzona jest działalność polegająca na urządzaniu gier hazardowych?

Wyznaczone do tego organy Krajowej Administracji Skarbowej.

  1. Na jakiej zasadzie zostanie wybrany dostawca automatów i oprogramowania dla spółki wykonującej monopol Państwa w zakresie ustawy o grach hazardowych?​

Minister Rozwoju i Finansów nie będzie decydował o wyborze dostawcy automatów do gier. Decyzję podejmie spółka wykonująca monopol Państwa w zakresie gier na automatach poza kasynami gier, wskazana przez Prezesa Rady Ministrów, który zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o grach hazardowych wykonuje monopol państwa, tworząc w tym celu jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

Na koniec chcieliśmy jeszcze potwierdzić, chociaż takiego potwierdzenia chyba nikt z Nas nie potrzebuje, że spółką wykonującą monopol będzie Totalizator Sportowy. Ministerstwo Finansów odesłało nas z tym pytaniem do Ministerstwa Rozwoju – Departamentu Jednostek Nadzorowanych i podległych, który poinformował Nas, iż:

W związku z Pana zapytaniem dotyczącym spółki Skarbu Państwa powołanej do wykonywania monopolu państwa w zakresie ustawy o grach hazardowych – uprzejmie informuję z upoważnienia Dyrektora DNP W. Sawickiego, iż sprawa wyboru spółki nie została jeszcze rozstrzygnięta i jest obecnie przedmiotem analiz i konsultacji.

Jak widać, z tego faktu nadal robiona jest tajemnica najwyższej wagi. Może więc sam Totalizator Sportowy miałby w tej sprawie coś do powiedzenia?

Oczywiście zapytaliśmy. Ci, którzy jednak spodziewają się konkretnych deklaracji niestety się zawiodą. Tak przynajmniej myślał Totalizator wysyłając odpowiedź na nasze pytanie.

A napisał tak: Panie Redaktorze, w imieniu Pani Rzecznik Aidy Belli informuję, że z końcem marca 2017 roku Totalizator Sportowy przedstawi strategię rozwoju na kolejne lata. Dopiero po jej przyjęciu i wejściu w życie nowej ustawy o Grach hazardowych będziemy mogli przedstawić opinii publicznej szczegóły naszych działań.  

Jak więc widać, Totalizator Sportowy, pewnie nieopatrznie, potwierdził swoją wypowiedzią to, czego tak pilnie strzeże Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju, a więc fakt, że to on będzie wykonywał Monopol Państwa w zakresie ustawy o grach hazardowych. Cóż za tajemnica, cóż za zaskoczenie!

Udostępnij
Marcin Zawada

Marcin Zawada