Muzeum fliperów w Las Vegas
Po latach organizacji i planowania, wizja Tim'a Arnolda o stworzeniu muzeum dedykowanego fliperom stała się ciałem. Muzeum nazywa się Pinball Hall of Fame i otwarło swoje drzwi w Vegas na początku bieżącego rok
Adres: 3330 E. Tropicana, Las Vegas, NV, 89121, USA.
Po latach organizacji i planowania, wizja Tim’a Arnolda o stworzeniu muzeum dedykowanego fliperom stała się ciałem. Muzeum nazywa się Pinball Hall of Fame i otwarło swoje drzwi w Vegas na początku bieżącego roku. Pinball Hall of Fame jest przedsięwzieciem typu Non Profit, a powstało w miejscu, w którym aż kapie od bogactwa. wystarczy spojrzeć chociażby na okoliczne kasyna. W pierwotnych założeniach fundacji Muzeum Fliperów był wykup parceli i postawienie budynku, życie jednak zweryfikowało te plany. Ceny parceli rosły szybciej niż fundacja zbierała fundusze, więc w koncu ograniczono się do wynajęcia pieciu magazynów/sklepów w okolicy Kina Tropicana. Za szklanymi witrynami mozemy aktualnie zobaczyć pierwszy rząd zgromadzonych maszyn.
Ponieważ szyby muzeum znajdują sie dokładnie naprzeciwko wyjścia z kina Tropicana, setki widzów wychodzą z seansów prosto na muzeum fliperów.
Wewnątrz zgromadzone są głównie maszyny elektromechaniczne w ilości 155 sztuk i oczywiście można je nie tylko oglądać, ale na każdej z nich można sobie zagrać. Wszystkie automaty pieczołowicie odrestaurowano, mają czyste gumki i pola gry, mocno odbijające łapki i dobre oświetlenie. Wszystkie metalowe części zostały wypolerowane. Niestety tylko na niewielu maszynach zamontowano tabliczki z danymi na temat modelu, producenta, projektanta itp. Miejmy nadzieje, że z czasem to sie zmieni. Maszyny zgromadzono w sześciu rzędach, a ich pełną liste znajdziecie na: www.pinballnews.com My ograniczymy sie tylko do prezentacji tych z pierwszego rzędu, a są to: Abra Ca Dabra, Atlantis, King Pin, Sky Jump, Fun Land, Bowling Queen, Sure Shot, Central Park, Big Casino, Show Boat, T.K.O., Spin-A-Card, Kings & Queens, Strange World, Domino, Flying Carpet, Cross Town, Foto Finish, Royal Guard, Impacto, Hit The Deck, South Park, 2001, Top Card, Rock Star, Centigrade 37, Golden Arrow, Orbitor 1, Jacks Open.
Wstęp do Hal of the Fame jest darmowy, ale by zagrać na fliperze trzeba zapłacić. Starsze maszyny to koszt 25 centów za grę, nowsze są po 50 centów. Z rozmieniem pieniędzy na drobne do maszyn nie ma kłopotu, bo na ścianach wisi kilka zmieniarek.
Poza dużą ilością interesujących modeli fliperów w muzeum zgromadzono także unikatowe egzemplarze pierwszych gier video (Asteroids, Battlezone, Space Invaders, Frogger, etc.). Do dyspozycji spragnionych zwiedzających oddano także kilka automatów sprzedających orzeszki , cukierki, gumy i oczywiście napoje.
Wrzucane do nich monety zasilą m.in. Armie Zbawienia i inne organizacje charytatywne.
jeśli więc, przez przypadek, los rzuci was do las Vegas na skrzyżowanie Tropicana i Pecos wytrząśnijcie z kieszeni drobne i zajrzyjcie do The Pinball Hall of Fame. Otwarte codziennie od 11.00 do 23.00.