Nie pograją
Kraków. Kontrola gier prowadzonych legalnie i podejmowanie działań wymierzonych przeciwko organizatorom gier nielegalnych są coraz częściej utożsamiane z zadaniami Służby Celnej.
Kontrola gier prowadzonych legalnie i podejmowanie działań wymierzonych przeciwko organizatorom gier nielegalnych są coraz częściej utożsamiane z zadaniami Służby Celnej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że od grudnia 2005 roku na skutek nowelizacji kodeksu karnego skarbowego to urzędy celne są finansowym organem dochodzenia w zakresie przestępstw i wykroczeń przeciwko przepisom normującym organizacje gier.
Realizacja tych zadań z jednej strony dostarcza wiele pracy i obowiązków z drugiej strony jest źródłem wielu sukcesów i satysfakcji dla pracowników i funkcjonariuszy celnych. Jedynym z aspektów tej tematyki jest szybko zwiększająca się liczba nadzorowanych przez Służbę Celną legalnych punktów gier na automatach o niskich wygranych, w których pracownicy Szczególnego Nadzoru Podatkowego dokonują urzędowego sprawdzenia. W województwie małopolskim jest ich już blisko 1400.
Atrakcyjność gier na automatach powoduje niestety, że w wielu miejscach – barach, pubach itp. – organizowane są punkty nielegalnych gier, to drugi, tym razem negatywny aspekt tej sprawy. I właśnie zwalczanie tych negatywnych zjawisk dostarcza w chwili obecnej wiele pracy komórkom Szczególnego Nadzoru Podatkowego w Urzędach Celnych.
W efekcie wspólnie prowadzonych przez Służbę Celną i Policję działań kontrolnych stale maleje liczba nielegalnych „ośrodków gier na automatach” w województwie małopolskim. Systematycznie prowadzone kontrole doprowadziły do tego, że wielu właścicieli i dzierżawców automatów, w obawie przed grożącymi konsekwencjami, rezygnuje z prowadzenia nielegalnej działalności. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w lokalu gdzie „pod stołem” wypłacane są pieniądze, przestępstwo popełnia nie tylko właściciel lokalu lub automatu, ale również osoba, która wypłaca pieniądze oraz uczestnik tak zorganizowanej gry.
Efektem prowadzonych w województwie małopolskim działań jest zabezpieczenie i zatrzymanie 88 automatów (rok 2006 i pierwsze półrocze br.), na których istnieje podejrzenie urządzania gier wbrew przepisom ustawy o grach i zakładach wzajemnych. W konsekwencji wobec właścicieli lokali i automatów wszczęto 45 postępowań przygotowawczych, w tym w 26 przypadkach wniesiono do sądu akty oskarżenia, a 7 osób dobrowolnie poddało się odpowiedzialności.
Spośród powyższych postępowań 16 spraw zostało już zakończonych prawomocnymi wyrokami sądowymi, gdzie sądy nałożyły kary finansowe wraz z orzeczonym przepadkiem przedmiotów przestępstwa. Łączna kwota kar grzywny nałożonych w zakończonych sprawach wynosi niebagatelną kwotę 47 382 złotych. Fakt ten potwierdza doskonałe przygotowanie i prowadzenie spraw zarówno przez komórki Szczególnego Nadzoru Podatkowego jak i komórki karne skarbowe Urzędów Celnych.
W tym miejscu należy przypomnieć, że za urządzanie lub prowadzenie nielegalnych gier na automatach grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności do lat 3 lub obie kary łącznie.

Tomasz Kierski, Rzecznik prasowy IC Kraków
Więcej Automaty
Michael Caselli dla Interplay.pl: Nasza branża jest ofiarą własnego złego PR
Michael Caselli to legenda branży gamingowej. Jest osobą odpowiedzialną za najważniejsze konferencje branżowe ICE oraz iGB. Oba wydarzenia w tym roku przeszły duże zmiany i to właśnie o tych zmianach, ale także o trendach w biznesie i sytuacji na polskim rynku, udało nam się porozmawiać z nim podczas Prague Gaming&Tech…



