Nielegalne w Radlinie
Funkcjonariusze Referatu Szczególnego Nadzoru Podatkowego Urzędu Celnego w Gliwicach przeprowadzili w ubiegłym tygodniu kontrolę w jednym z barów w miejscowości Radlin. Tym razem celnicy sprawdzali legalność organizowania gier na automatach o niskich wygranych.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.07.1992 r. o grach i zakładach wzajemnych urządzanie gier na automatach o niskich wygranych wymaga uzyskania stosownego zezwolenie właściwego miejscowo dyrektora izby skarbowej. Ponadto, o uruchomieniu punktu gier należy powiadomić właściwego miejscowo naczelnika urzędu celnego, gdyż tego typu działalność jest kontrolowana przez celników w ramach szczególnego nadzoru podatkowego.
O przepisach tych nie wiedział lub zapomniał o ich istnieniu właściciel kontrolowanego lokalu, gdyż zezwolił na wstawienie do swojego lokalu 3 automatów pomimo tego, że nie został spełniony żaden z ww. warunków. Automaty zabezpieczyli celnicy jako dowód w prowadzonym postępowaniu karnym – skarbowym.
Właściciele lokali gastronomicznych często ufają zapewnieniom osób wstawiających automaty do ich lokali, że są to automaty zabawowe lub zręcznościowe, na które nie są wymagane żadne zezwolenia. O grożących – za prowadzenie nielegalnych gier – sankcjach karnych zazwyczaj dowiadują się dopiero od celników. Sankcje te, zgodnie z art. 107 Kodeksu Karnego Skarbowego to kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do lat trzech lub obie kary łącznie.
Śląscy celnicy prowadzą zdecydowane działania wymierzone przeciwko nielegalnemu hazardowi. W ubiegłym roku zatrzymali 546 automatów i 6 ruletek. Działania te doprowadziły do tego, że w województwie śląskim działa największa liczba legalnych salonów gier (33) i punktów gier na automatach o niskich wygranych (prawie 2400), a wpływy należności z tytułu podatku od gier systematycznie rosną.