Niemcy ratyfikują Trzeci Traktat Państwowy
Prezydenci 16 niemieckich krajów związkowych ratyfikowali Trzeci Traktat Państwowy w sprawie gier hazardowych, torując operatorom drogę do ubiegania się o licencje na zakłady sportowe na rynku. Szlezwik-Holsztyn będzie mógł prowadzić własny, liberalny system regulacyjny.
Na konferencji ministrów-prezydentów prawodawcy zgodzili się podpisać traktat z licencjami, które wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. i będą ważne do 30 czerwca 2021 r.
Traktat zostanie również przedłożony Komisji Europejskiej do ratyfikacji, która jest planowana na kwiecień tego roku. Prawodawcy myślą o rozpoczęciu procesu licencjonowania jeszcze w 2019 roku.
Trzeci Traktat Państwowy przeszedł kilka zmian w porównaniu z wydaniem z 2012 r., a kontrowersyjny limit 20 licencji został usunięty. Chociaż nie ma limitu liczby operatorów, którzy mogą być licencjonowani, licencjobiorcy będą opodatkowani w wysokości 5% obrotu, zakłady na żywo będą zabronione, a gracze nie będą mogli wydać więcej niż 1 000 EUR (868 GBP / 1137 USD) każdego miesiąca.
Szlezwik-Holsztyn będzie mógł kontynuować swój własny liberalny model regulacyjny do 2021 r. Land nie nakłada żadnych ograniczeń na produkty, ale ustala 20% podatek dochodowy brutto.
Kroki prowadzące do odnowienia licencji wydanych w 2012 r. rozpoczęły się w zeszłym tygodniu. Szlezwik-Holsztyn będzie działać jako poligon doświadczalny dla bardziej liberalnego modelu, który od 2021 r. może zostać wdrożony w pozostałej części kraju.
Dr Wulf Hambach z wiodącej niemieckiej firmy prawniczej Hambach & Hambach zasugerował, że ze względu na krótkoterminowy charakter zmienionego traktatu trudno byłoby egzekwować zakaz zakładów na żywo. „Istnieje również sporo wątpliwości, czy zakaz gry w kasynie online będzie przestrzegany od 1 stycznia 2020 r.” – dodał Hambach. „Jeśli na przykład inne landy opowiedzą się za regulacją kasyna online, jest mało prawdopodobne, aby pozostali egzekwowali ten zakaz”.
Hambach powiedział, że dzięki różnym postawom w zakresie regulacji hazardu, nowe zasady mogą dać landom możliwość wyboru bardziej lub mniej liberalnych ram. „Myślę, że jest prawdopodobne, że po 2021 r. zobaczycie w pełni regulowany rynek, ten krok jest we właściwym kierunku. Już jest wiele dyskusji między landami, myślę, że te rozmowy są bardzo owocne. Jeśli spojrzysz wstecz dwa lub trzy lata, nigdy nie było tak poważnych dyskusji na temat głównych reform w regulacjach hazardu”, kontynuował. „Po raz pierwszy podjęto tak duży krok naprzód”.
Hans-Jörn Arp, lider parlamentarny Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej w Szlezwiku-Holsztynie i jeden z najgłośniejszych przeciwników traktatu państwowego, uznał dzisiejsze porozumienie za „przełom”. „Dzisiejsza decyzja Konferencji Prezydenta Ministrów, na której przedstawiono podstawy dalszych regulacji Traktatu o grach hazardowych, oznacza, że w końcu osiągnęliśmy przełom po dziesięciu latach i zyskaliśmy uznanie innych krajów związkowych”, powiedział Arp. „Dla Schleswig-Holstein jest to wielki sukces, po tym jak land od dawna spotykał się z oporem wobec jego przyszłościowego rozwiązania w dziedzinie hazardu”, powiedział. „Teraz inne kraje związkowe podążają w tym samym kierunku, po tym jak w końcu przekonały się, że model Schleswig-Holstein jest bardzo dobry”.
Arp powiedział, że podjęta decyzja jest nie tylko dobrą wiadomością dla tych, którzy grają online, bo będą lepiej chronieni podczas hazardu, ale także dla profesjonalnych klubów sportowych, które mogłyby być wspierane przez dodatkowe środki generowane z podatków od hazardu.
Niemieckie stowarzyszenie operatorów Deutscher Sportwettenverband przedstawia mniej pozytywne podejście, prezydent Mathias Dahms opisał ratyfikację traktatu jako niewystarczający pierwszy krok w kierunku uregulowania krajowego rynku zakładów sportowych. „Trzecia poprawka do traktatu państwowego w sprawie gier jest jedynie tymczasowym środkiem na krótki okres przejściowy do 2021 r.” – powiedział Dahms. „Nie rozwiązuje strukturalnych deficytów traktatu państwowego, ale daje landom czas na kontynuowanie negocjacji. Niemieckie prawo hazardowe w trybie pilnym potrzebowało modernizacji. W Niemczech istnieje silny rynek zakładów sportowych” – wyjaśnił – „Klienci mają wyraźne oczekiwania co do swojego operatora bukmacherskiego. Jeśli landy całkowicie zignorują rzeczywistość i popyt klientów, zaryzykują ponowną porażkę pomimo nowym regulacjom. Nieatrakcyjne warunki grożą marginalizacją licencjonowanych ofert w Niemczech w porównaniu z czarnym rynkiem”.
Dahms powiedział, że niezbędny jest gruntowny i przejrzysty proces opracowywania nowych przepisów, obejmujący zainteresowane strony z branży, kluby sportowe, a także lekarzy, zauważając, że ostatnie publiczne dyskusje na temat uzależnień od hazardu odbyły się w maju 2010 roku. „Od tego czasu Traktat był opracowywany tylko za zamkniętymi drzwiami” – powiedział – „Dlatego my i wiele innych stowarzyszeń oferujemy landom możliwość wniesienia naszych dziesięcioleci wiedzy w sposób kooperacyjny i konstruktywny w celu opracowania udanych niemieckich przepisów dotyczących hazardu.”
Niemieckie stowarzyszenie producentów automatów do gier Deutsche Automatenwirtschaft również wezwało landy do opracowania nowych przepisów przed wygaśnięciem Traktatu w 2021 r.
„Osiągnięty konsensus to pierwszy krok. Jednak główny cel to bardzo potrzebna, spójna regulacja wszystkich form hazardu. I ta regulacja jest nadal w toku”, powiedział prezes Deutsche Automatenwirtschaft Georg Stecker. Powiedział także, że tylko atrakcyjna oferta odciągnie graczy od „szalejącego” czarnego rynku. „Tylko wtedy, gdy wszystkie formy hazardu (w tym komercyjne automaty do gier) są regulowane zgodnie ze standardami, może zostać powstrzymany czarny rynek, a konsumenci będą trwale chronieni. Dzięki temu legalne firmy się wzmocnią”.