11.07.2016 00:00

Niepewna przyszłość automatów

Po wydanej 07.07.2016 opinii rzecznika generalnego Michala Bobeka w sprawie ustawy o grach hazardowych w branży widać jeszcze większą obawę o przyszłe jej losy. W orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej branża hazardowa w Polsce upatrywała lekarstwa na chorą sytuację panującą na rynku. Teraz gdy rzecznik generalny w swojej opinii przychylił się raczej w stronę polskiego […]

Udostępnij
Niepewna przyszłość automatów

Po wydanej 07.07.2016 opinii rzecznika generalnego Michala Bobeka w sprawie ustawy o grach hazardowych w branży widać jeszcze większą obawę o przyszłe jej losy.

W orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej branża hazardowa w Polsce upatrywała lekarstwa na chorą sytuację panującą na rynku. Teraz gdy rzecznik generalny w swojej opinii przychylił się raczej w stronę polskiego ustawodawcy i stwierdził poprawność najbardziej newralgicznych zapisów ustawy, obawy o przyszłość branży przybrały jeszcze na sile. Do tego dochodzi także fakt przedstawienia równie restrykcyjnych, co kontrowersyjnych zapisów nowego projektu ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych, które szeroko opisujemy w najnowszym numerze papierowego wydania magazynu Interplay.

Wracając do TSUE, to na ostateczne orzeczenie przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka miesięcy, jednak już teraz Służba Celna w walce z branżą hazardową jest pewna swojego sukcesu. Przemawia za tym fakt, że opinia rzecznika generalnego w większości przypadków jest zgodna z końcowym wyrokiem. Aczkolwiek jest też druga strona medalu, a mianowicie to, że przychylając się do wydanej opinii TSUE orzekło by w tej samej sprawie zgoła odmiennie od wyroku z 2012 r. Stąd też może to być właśnie powód dla którego opinia rzecznika generalnego nie będzie tożsama z wyrokiem.

Co do nowego projektu ustawy. Długa droga jeszcze przed ustawodawcą do momentu implikacji ustawy do systemu prawnego państwa. Śmiemy wątpić, że obecne jej zapisy znajdą poparcie w Komisji Europejskiej, a bez notyfikacji, przepisy znów rzadko będą stosowane.

Nadal czekamy na chęć rozmowy ze strony Ministerstwa Finansów, która, mamy nadzieję, rzuci nowe światło na sprawę.

Udostępnij
Redakcja

Redakcja