Automaty 19 czerwca 2023

Niesamowita inwestycja Saudyjczyków. 8 miliardów na e-sport i gry!

autor: redakcja
Arabia Saudyjska rozpoczęła agresywną kampanię inwestycyjną. W ciągu najbliższych 18 miesięcy chce wydać prawie 8 miliardów dolarów na nabycie i budowanie udziałów w firmach hazardowych na całym świecie.

To strategiczne posunięcie kraju ma na celu zdobycie pozycji dominującego gracza w branży gier rozrywkowych. Inicjatywa jest prowadzona przez wspieraną przez Arabię ​​​​Saudyjską Savvy Games Group , która zabezpieczyła znaczne udziały w czołowych firmach zajmujących się grami, takich jak chińska VSPO, szwedzka Embracer Group i Scopely z siedzibą w USA. Savvy, w całości należący do funduszu inwestycji publicznych o wartości 650 miliardów dolarów Arabii Saudyjskiej, któremu przewodniczy książę koronny Mohammed bin Salman. Saudyjczycy planują przekształcić królestwo w globalne centrum gier i sektora e-sportu w ciągu siedmiu lat.

Arabia Saudyjska zamierza stworzyć ponad 40 000 miejsc pracy, przy czym branża będzie wnosić 1 procent produktu krajowego brutto kraju do 2030 r. Ten ambitny plan obejmuje wejście w e-sport poprzez partnerstwo z VSPO, a następnie zawarcie podobnych umów w przyszłości poprzez inne partnerstwa.

Koncentracja na grach i e-sporcie jest zgodna z szerszymi wysiłkami Arabii Saudyjskiej na rzecz dywersyfikacji gospodarczej, które mają na celu odejście od uzależnienia od ropy poprzez inwestowanie w nowe sektory. Ponadto kraj bardzo mocno inwestuje w sport, taki jak piłka nożna i golf, w ramach dążenia do globalnej siły. Jednak krytycy twierdzą, że te starania odwracają uwagę od stanu praw człowieka w Arabii Saudyjskiej.

Wejście Rijadu do branży gier wywołało fale dyskusji, ponieważ konkuruje z gigantami branżowymi, takimi jak Tencent, Microsoft i Sony o największe talenty i własność intelektualną. Młoda populacja Arabii Saudyjskiej, z 70 procentami jej 36 milionów mieszkańców w wieku poniżej 35 lat, stanowi podatny grunt dla branży gier. Sam Prince Mohammed jest zapalonym graczem, a branża gier uważa Arabię ​​​​Saudyjską za ekscytujący rynek i partnera.

Dodaj komentarz