Podczas gdy w Polsce rozgorzała dyskusja na temat planowanej monopolizacji hazardu w internecie, w Norwegii zmonopolizowano Automaty o Niskich Wygranych.
Co na to prawo europejskie przeciwne wszystkim monopolom? Nie wiele, Norwegia jedno z najbogatszych państw świata nie jest członkiem Unii Europejskiej i doskonale daje sobie radę.
EFTA – Europejska Organizacja Wolnego Handlu, a dokładnie powołany przez nią trybunał orzekł, że rząd Norwegii może ustanowić kontrolowany przez państwo monopol na gry hazardowe. Potwierdziło tym samym nie naruszenie Europejskiego Porozumienia Ekonomicznego, któremu podlega Norwegia.
“Orzeczenie jest zwycięstwem uzależnionych od hazardu i tych, którzy zmagają się z uzależnionymi w codziennym życiu” – powiedziała na konferencji prasowej Minister Kultury Trond Giske. Poprzedni norweski rząd pod przewodnictwem Kjella Magne Bondevika, zaproponował takie właśnie rozwiązanie pod hasłami walki z uzależnieniem od hazardu.
Norweski rząd przyznał wyłączność Norks Tipping, spółce kontrolowanej przez państwo operującej automatami na terenie Norwegii.
“Dzisiejsza decyzja EFTA o ustanowieniu monopolu dla Norks Tipping, pokazuje tylko, że takie rozwiązanie jest możliwe, niekoniecznie jednak jest to dobre rozwiązanie. Nie wydaje nam się, żeby miało to ograniczyć liczbę uzaleznionych czy chronić graczy. Oznacza to jedynie, że nasze maszyny zostaną zastąpione automatami Norks Tipping” – powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Norweskich Loterii i Automatów Hazardowych Ottar Dalset.
Loterie i niektóre AoNW w norwegi często są używane do zbiórek pieniędzy na cele charytatywne.
Jak już wspomnieliśmy monopol został zaproponowany przez poprzedni rząd. Stało się to w 2003 roku jednak aż do dziś nie miało to mocy prawnejz powodu sprzeciu EFTA, która w końcu jednak poddała się.
Nie oznacza to jednak wejścia w życie ustawy od zaraz.
Branża AoNW poszła z Ustawą do Sądu i wygrała. Wyrok został jednak uchylony w Sądzie Apelacyjnym. Teraz następnym krokiem będzie Sąd Najwyższy.
Czy podobną ścieżką będzie podążać branża w Polsce? Niedawne decyzcje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wyraźnie opowiadającego się przeciw monopolom mogą oznaczać zielone światło dla wszystkich, którzy sprzeciwią się monopolowym rozwiązaniom.