Nowelizacja ustawy
Wprowadzenie Uchwalona w lipcu 1992 ustawa o grach i zakładach wzajemnych zniosła monopol Państwa w hazardzie i dopuściła na ten rynek firmy prywatne. Państwo pozostawiło sobie monopol na gry liczbowe czyli na ówczesny czas na grę w Totolotka. Państwowe Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe sprywatyzowały się w przedsiębiorstwo pod nazwą ZPR SA zajmując jeszcze przez wiele lat […]
Wprowadzenie
Uchwalona w lipcu 1992 ustawa o grach i zakładach wzajemnych zniosła monopol Państwa w hazardzie i dopuściła na ten rynek firmy prywatne.
Państwo pozostawiło sobie monopol na gry liczbowe czyli na ówczesny czas na grę w Totolotka.
Państwowe Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe sprywatyzowały się w przedsiębiorstwo pod nazwą ZPR SA zajmując jeszcze przez wiele lat dominującą pozycję w sektorze salonów gier na automatach.
Pojawiły się kasyna, początkowo dominującą pozycję zajęło Casinos Poland, ale grupa ZPR szybko je przegoniła.
Od samego początku regulatorem rynku zostało Ministerstwo Finansów, w którym powołano odrębny Departament Gier Losowych i Zakładów Wzajemnych.
Tworzył go od podstaw Krzysztof Worobiej, który był również współtwórcą ustawy.
W polskiej ustawie znalazły się najostrzejsze zapisy wzięte z ustawodawstwa kilku krajów zachodnioeuropejskich.
Ustawa przechodziła kilka nowelizacji z których ostatnia z czerwca 2003 rozszerzyła katalog automatów mogących być legalnie eksploatowanych w Polsce między innymi o automaty o niskie wygrane (AoNW).
W katalogu pojawiły się też wideoloterie ale ich eksploatacja zastrzeżona została dla monopolu państwowego czyli w praktyce dla spółki Totalizator Sportowy SA.