Operatorzy cyfrowi lepiej chronią niż naziemni
Włoski Narodowy Instytut Zdrowia (ISS) przeprowadził istotne badania, o których poinformowało LOGiCO, czyli włoski organ zajmujący się hazardem internetowym.
Otóż operatorzy cyfrowi są lepiej przygotowani niż ich naziemni odpowiednicy, by chronić krajowych konsumentów przed szkodami i uzależnieniami od hazardu.
LOGiCO mówiło o tym wiele razy, teraz na dowód ma statystyki i dane ISS. Generalnie głównie chodzi o lepsze procedury identyfikacji hazardzistów problemowych oraz ograniczenia usług dla klientów „wrażliwych”.
Ale raport to również kilka ciekawych informacji. Otóż 94,5 procent dorosłych graczy angażuje się w gry w punktach naziemnych. Hazard internetowy przez włoskich konsumentów nadal uznawany jest za rynek niszowy.
Zmieniły się też przepisy, które wymuszają na operatorach przestrzegania protokołów nowego włoskiego rejestru samowykluczenia, dyrektywy ograniczającej dostęp do operatorów cyfrowych.
Zarazem uważa się, że raport ISS podkreśla, iż Dekret Godności „będzie nieskuteczny w walce z hazardem problemowym oraz podmiotami kryminalnymi atakującymi słabszych graczy”. Tak uważa Moreno Marasco, prezes LOGiCO. Według danych reklama nie ma istotnego znaczenia dla konsumentów decydujących się na korzystanie z produktów hazardowych.
Co więcej, Marasco stwierdza, że Dekret był krótkowzroczny w rozumieniu gier hazardowych, ponieważ nielegalny hazard projektuje swoje produkty jako atrakcyjne dla graczy problematycznych, Nie są zainteresowani jakimkolwiek zaangażowaniem przypadkowych konsumentów.