Osiem medali Polaków na Mistrzostwach Europy w Słowenii
W rywalizacji blisko 220 zawodników z 33 państw Europy POLACY zdobyli OSIEM medali!
Tak się pisze historię SPORTU BILARDOWEGO !!! – niemal krzyczeliśmy po jednym z wielu fenomenalnych występów Polaków w Portoroz. Po zakończeniu Mistrzostw Europy w Słowenii wiem, że mieliśmy prawo do takich słów. Zapisywanie historii bilardu będzie trwało jeszcze bardzo długo, jednak my mamy powody, by wierzyć, że – tak jak rozdział pod tytułem "Euro 2013" – tak kolejne części tej pasjonującej historii zapisywane będą Biało-Czerownymi zgłoskami.
Przez ostatnie miesiące ubiegłego roku śniliśmy sen o medalu Mistrzostw Świata w Parach i dominacji w World Pool Masters. Dla wielu była to jednak tylko krótka drzemka, z której zostaniemy wybrudzeni brutalnie i bezpardonowo. Okazuje się, że sen trwa dalej, a my śnimy go na jawie..
Polacy absolutnie zdominowali zwłaszcza pierwsze starty w Portoroz. Zaczęło się od srebrnych medali dla Katarzyny Wesołowskiej i Tomasza Kapłana oraz III miejsca Oliwii Czupryńskiej w 14/1 (wszyscy Nosan Galeria Echo Kielce). Już wtedy bilardowa Europa zatrzęsła się od wstrząsów, które wywołały to biało-czerwone tsunami. Brak tytułu mistrzowskiego w pierwszą z odmian tylko rozdrażnił Polaków, którzy w 10 bil zdobyli podwójną koronę. Oliwia Czupryńska nie miała sobie równych wśród Pań, a Mateusz Śniegocki (Konsalnet Warszawa) w imponującym stylu zdominował rywalizację mężczyzn.
Mateusz kontynuował świetną passę, zdobywając dwa brązowe medale w ósemkę i w dziewiątkę. Oliwia, do spółki z Katarzyną, dołożyły brąz w rywalizacji drużynowej. (Więcej o walce Polaków na Mistrzostwach Europy w poprzednich relacjach!) Należy jednak podkreślić, że Polacy, nawet jeśli nie znajdowali drogi do podium, potwierdzali status najlepszej ekipy w Portoroz. Wystarczy choćby wspomnieć o najwyższym breaku turnieju w 14/1 Mateusza Śniegockiego, 5. miejscu Karola Skowerskiego (Nosan Galeria Echo Kielce) w dziesiątkę po porażce ze Śniegockim, ćwierćfinałach Katarzyny Wesołowskiej, Oliwii Czupryńskiej oraz drużyny mężczyzn. Co ciekawe, tylko dwa razy w Portoroz zdarzyło się, by któregoś z Polaków brakło w fazie pucharowej poszczególnej odmiany. Poza strefą medalową Panowie najczęściej przegrywali z Polakami, co tylko dowodzi miejsca Polski na bilardowej mapie swiata. Kapitalny występ Polaków, zwłaszcza w dziesiątkę zaowocował kwalifikacjami dla Mateusza Śniegockiego, Karola Skowerskiego,Katarzyny Wesołowskiej i Oliwii Czupryńskiej na Mistrzostwa Świata w 10 bil! Dodatkowo pozostałe medale Mateusza otworzyły przed nim drogę na Mistrzostwa Świata w ósemkę i dziewiątkę.
W klasyfikacji medalowej zajęliśmy drugie miejsce z ośmioma medalami, a lepsi od nas byli Holendrzy, którzy zdobyli ich 7 ale mieli jeden złoty krążek więcej.
Co istotne jak podkreślali wszyscy szefowie zagranicznych ekip i zawodnicy. Nasz wynik to efekt dobrej pracy i organizacji życia sportowego w Polsce, który jest wzorem dla pozostałych federacji na starym kontynencie.
Osiem medali Mistrzostw Europy dla Polaków to sukces bez precedensu ..
więcej … http://bilard-sport.pl/aktualnosci.php?inf_id=1388
_________________________________________
Polski Związek Bilardowy
25-528 Kielce
ul. Zagnańska 84a
tel/fax +48 41 362-39-03,362-36-63
mobil: +48 608 368 683 e-mail: biuro@bilard-sport.pl
www.bilard-sport.pl, www.tvsports.pl