Loterie 26 stycznia 2021

Pandemia koronawirusa. Drastyczny spadek sprzedaży loterii w Chinach

Sprzedaż chińskich loterii w 2020 r. spadła o 20,8% do 333,95 mld CNY (51,52 mld USD). Tak słaby wynik jest powiązany z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. 

Spadek sprzedaży

Suma ta składała się z 144,48 mld CNY z loterii krajowej, co oznacza spadek o 24,5%. Z kolei udział loterii sportowej spadł o 17,9% do 189,64 mld CNY. Ogromna większość przychodów z loterii krajowej pochodziła z gier liczbowych, które przyniosły 122,14 mld CNY, spadek o 7,5%.

Gry z natychmiastową wygraną były bardziej odporne, przynosząc 14,64 mld CNY, spadek o zaledwie 2,1% w porównaniu do 2019 r., Podczas gdy przychody Keno wzrosły pomimo skutków pandemii do 910,9 mln CNY.

Najbardziej drastyczny spadek przychodów odnotowano w loterii wideo. Wyniósł on bowiem aż 84,8%, co miało związek z zamknięciem salonów gier w związku z pandemią.

Zakłady sportowe

Kryzys nie ominął również sektora gier zakładów wzajemnych, ponieważ tutaj spadek wyniósł 38,6% – porównując do roku poprzedniego. Rzecz jasna miało to związek z odwołaniem wielu wydarzeń sportowych. Przypomnijmy, że w okresie czasu od marca do połowy maja zawieszone lub odwołane były niemal wszystkie rozgrywki sportowe na całym świecie. Dopiero w połowie maja jako pierwsza z poważniejszych lig wróciła Bundesliga w piłce nożnej.

Zmiany w ustawie hazardowej

Pomimo spadków w 2020 roku najbliższa przyszłość branży hazardowej w Chinach jest trudna do określenia. Krajowy rynek loterii czekają bowiem poważne zmiany, ponieważ chiński rząd w październiku 2020 roku ogłosił, iż zakazana będzie sprzedaż gier z szybkimi losowaniami.

O tym jak zmiany wpłyną na chiński rynek świadczy już fakt, że loterie prowincjonalne zostały ograniczone do jednej gry o wysokiej częstotliwości od 1 listopada ubiegłego roku. Przełożyło się to na ogólnokrajowy spadek sprzedaży loterii.