16.08.2007 00:00

Park Linowy w WPKiW otwarty!

Trzy trasy o różnym stopniu trudności i 90-metrowy zjazd, to atrakcje nowego parku linowego, który powstał w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku.<br />

Trzy trasy o różnym stopniu trudności i 90-metrowy zjazd, to atrakcje nowego parku linowego, który powstał w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku.

Śląski Parki Linowy „Palenisko” stoi na łące w ogrodzie Bambino, między wesołym miasteczkiem a stadionem GKS-u Katowice. Zbudowany jest z 26 drewnianych pali, każdy wysoki na 14 metrów, połączonych stalowymi linami, na których zamontowano 43 przeszkody. Palenisko skonstruowano tak, aby każdy mógł z niego skorzystać. Są trzy trasy o różnym stopniu trudności. Pierwsza, zawieszona na wysokości 3 m, przeznaczona jest dla najmłodszych. – Może z niej korzystać każde dziecko, które potrafi się przepiąć między linami. Wzięliśmy na nią naszą 2,5-letnią pociechę – mówi Wojciech Sieprawski, szef firmy Trans-Blues, która zbudowała park.

Na drugiej, przeznaczonej dla dorosłych, podesty zamontowano na wysokości 6 m. Ostatnia to trasa ekstremalna, niektóre przeszkody wiszą 12 m nad ziemią – Jest dla ludzi, którzy mają parę w łapach. Kończy ją ponad 90-metrowy zjazd tyrolski – mówi Sieprawski.

Na trasie jesteśmy cały czas przypięci do stalowych lin, a wszystko obserwują doświadczeni alpiniści w każdej chwili gotowi do pomocy. Przed spacerem po linach trzeba przejść krótkie szkolenie, podczas którego obsługa wytłumaczy nam, jak bezpiecznie pokonać całą trasę, i możemy ruszać.

Mirosław Marzec, który przyjechał na rowerze żeby zobaczyć Palenisko, obiecuje, że gdy zostanie otwarte, na pewno spróbuje tu swoich sił. – Ciekawie to wygląda. Wcześniej była tu tylko łąka i parę brzydkich budynków, a teraz taka atrakcja – mówi Marzec. Park robi spore wrażenie na spacerujących po okolicy.

Budowa parku linowego pochłonęła 450 tys. zł. Zapłacił za nią WPKiW, bo to do niego należy Palenisko. Pierwsi chętni przeszli się po linach już 13 sierpnia, a oficjalne otwarcie nastąpiło dzisiaj 16 sierpnia. Jeśli będą zainteresowani, wysokościowy tor przeszkód będzie otwarty przez cały rok. Bilet kosztuje od 15 do 30 zł.

Udostępnij
Gazeta Wyborcza Katowice

Gazeta Wyborcza Katowice