Park Miniatur Jurajskich
19. czerwca 2010 pod zamkiem z Ogrodzieńcu otwarto Park Miniatur Zamków Jurajskich
Szlak Orlich Gniazd
Dawno, dawno temu na malowniczo położonych ziemiach Jury Krakowsko-Częstochowskiej królowie, książęta i księżniczki mieszkali w warownych zamkach. Tamte czasy odeszły już dawno w niepamięć, a nadszarpnięte zębem czasu zamki, pałace i warownie powoli zaczęły popadać w ruinę. To, co z nich zostało, mogą teraz oglądać turyści przemierzając Szlak Orlich Gniazd, na który składa się 16 średniowiecznych zamków.
Najbardziej znanymi miejscami pielgrzymek historycznych są zamki w Ogrodzieńcu i Olsztynie. Przy czym ten pierwszy to prawdopodobnie najlepiej zachowana w Europie ruina, bardzo okazałej budowli z przełomu XIV i XV wieku. Nic dziwnego, że w sezonie odwiedza to miejsce ponad 180 tysięcy osób z Polski i z zagranicy.
Na Jurze znajduje się 14 innych obiektów, których prawdopodobie przeciętny turysta nie będzie w stanie odwiedzić. Zresztą nie ma się co czarować, niektóre są delikatnie mówiąc w nie najlepszym stanie, żeby nie powiedzieć stwarzającym zagrożenie dla życia i zdrowia. Toteż w głowach wielu ludzi kłębiła się myśl: jak zamki mogły wyglądać w czasach swojej świetności, która z budowli była największa, albo gdzie postawiono największą fortyfikację?
Gdy porzucono już ostatnie nadzieje na odbudowę ruin jurajskich warowni w głowie dwóch przedsiębiorców z Olkusza i Fugasówki zaświtał pomysł odwzorowania zamków w skali 1:25.
Tak zaczyna się historia Parku Miniatur Zamków Jurajskich w Ogrodzieńcu.