02.03.2007 00:00

Park Miniatur w Poznaniu

3 marca 2007 r. otwarcie Parku Dinozaurów w Poznaniu w Pawilonie nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich na powierzchni 2 500 m kw. Będzie to największa wystawa tematyczna w Polsce poświęcona dinozaurom.

 

 

 

 

 

 

 

 

To będzie przede wszystkim frajda dla dzieciaków, bo rzadko jest okazja, by spotkać się oko w oko z dinozaurem, choć sztucznym

Te atrakcje już od soboty w pawilonie 2 MTP na wystawie „Giganci czasów prehistorycznych”. Drapieżne i łagodne jak baranki. Duże i małe. Łączy je jedno – wymarły przed milionami lat.

A teraz przywędrowały do pawilonu na MTP. Wczoraj w hali nr 2 montowano potężne modele dinozaurów, które od soboty będzie można oglądać na wystawie. Miłośnicy gigantomanii będą mogli obfotografować się przy dziesięciometrowym iguanodonie czy rekordziście na wystawie – stegozaurze, długim na sześć metrów, ale wysokim na 3,40 m. Odważni zapewne zajrzą do pyska drapieżnego tyranozaura.

Wystawę gigantów przygotował Park Miniatur z Łodzi. Dinozaury gościły już w innych miastach, były nawet w 2005 r. w Poznaniu. Odwiedziło je wówczas ponad 4 tys. osób.

W skład wystawy wchodzi blisko 30 modeli naturalnej wielkości wymarłych gadów należących do różnych gatunków. Oprócz drapieżnych i roślinożernych dinozaurów reprezentowane są też gady latające (pterozaury) i ssakokształtne (synapsydy). Rzeźby wykonane są z tworzywa sztucznego. Większość z nich wykonał jeden z najlepszych na świecie „paleorzeźbiarzy”: Krzysztof Kuchnio, który zdradził nam, że największą trudność sprawiło mu wymodelowanie paszczy tyranozaura. – Tak się bowiem składa, że jeśli zachowamy wierny kształt czaszki t-reksa, jego „wyraz twarzy” wydaje się sympatyczny. A to przecież drapieżca, powinien być straszny – tłumaczy Kuchnio. A jak się robi sztucznego dinozaura? – Najpierw robię rzeźbę ze styropianu, potem oblewam ją żywicą. Gotowy model dinozaura jest odbitką z tej formy – to są skorupy z tworzywa, puste w środku. Wstawiam oczy, zęby i modeluję fałdki – tłumaczy paleorzeźbiarz.

Wystawa ma mieć też charakter edukacyjny: modelom gadów będą towarzyszyły plansze informacyjne z krótkim opisem. Na imprezie będzie można obejrzeć również kolekcję skamieniałości. Dla dzieciaków przygotowano też poletko, na którym będą mogły wykopać zarys t-rexa. Nowością będzie zaś „Dinodesk” – jedyny w Polsce stół multimedialny poświęcony dinozaurom, który pozwala zapoznać się z erą i środowiskiem naturalnym, w którym żyły giganty

Udostępnij
www.gazeta.pl , Joanna Bosakowska, 2007-03-01

www.gazeta.pl , Joanna Bosakowska, 2007-03-01