Pinball News o Mistrzostwach Fliperowych
Na łamach fliperowego portalu Pinballnews.com pojawił się kolejny już materiał o fliperach w Polsce. <br /> Napisany przez Łukasza Dziatkiewicza i Jarosława Nietrzebka artykuł jest kolejnym, po informacji o salonie gier z pinballami w Radomiu.
Na łamach fliperowego portalu Pinballnews.com pojawił się kolejny już materiał o fliperach w Polsce.
Napisany przez Łukasza Dziatkiewicza i Jarosława Nietrzebka artykuł jest kolejnym, po informacji o salonie gier z pinballami w Radomiu, ukazaujący losy tego powracającego do łask automatu w Polsce.
Anglojęzyczni czytelnicy pinballowego portalu mogą dowiedzieć się jaka jest historia flippera w Polsce.
Flipery pojawiły się w Polsce w 1970 roku, kiedy to komunistyczne PRL-owskie rządy otwarły się nieco na produkty z zachodu. Pinballe obok Coca-Coli, jeansów, gumy do żucia i papierosów Marlboro (to nie jest kryptoreklama) symbolizowały zmiany zachodzące w kraju. Pierwsze flipery były przywożone do Polski przez marynarzy i ludzi ze śląska, którzy mieli rodziny w Niemczech.
Pinballe umilały czas klientom barów, klubów oraz salonów gier. Innym miejscem gdzie gdzie flipery zyskały ogromną popularność były akademiki i kluby studenckie, gdzie przyszła inteligencja kraju grała tak żarliwie, że największym problemem operatorów był przepełniające się cashboxy
Oczywiście taki stan nie trwał wiecznie i w końcu flipery straciły na popularności, niemal znikając z polskiego rynku.
Jednym z powodów takiego stanu rzeczy, były rosnące ceny fliperów na świecie. Mniejsze zyski i drożejące automaty, spowodowały, że praktycznie ostatnim nowym kupionym fliperem był Terminator 2.
Razem z fliperami, zaczeli znikać serwisanci, co powodowało dalszą niechęć operatorów do kupna maszyn. Nagle import przeszedł w eskport i całe gro unikatowych fliperów zaczęło wracać do kraju, z którego przyjechało czyli Niemiec. Tam trafiały przede wszystkim w ręce kolekcjonerów, kórzy gotowi byli zapłacić więcej niż można było za automat uzyskać w Polsce.
Od kilku lat trend kolekcjonerski, pojawił się również w Polsce. Ludzie z nostalgią wracają do gier mechanicznych, tak różnych od wszechogarniających gier video.
Dalsza część tekstu jest o Qulturalnych Mistrzostwacj w Grze na Fliperach, które szerzej opisywaliśmy zarówno na portalu jak i w drukowanym wydaniu magazynu (6/2006)

P.W. na podst. Pinballnews.com
Więcej Automaty
Michael Caselli dla Interplay.pl: Nasza branża jest ofiarą własnego złego PR
Michael Caselli to legenda branży gamingowej. Jest osobą odpowiedzialną za najważniejsze konferencje branżowe ICE oraz iGB. Oba wydarzenia w tym roku przeszły duże zmiany i to właśnie o tych zmianach, ale także o trendach w biznesie i sytuacji na polskim rynku, udało nam się porozmawiać z nim podczas Prague Gaming&Tech…



