Bukmacherka 15 lipca 2019

Pod lupą Interplay: 4 najczęstsze problemy z fraudami

autor: MC
Działy bezpieczeństwa czy przeciwdziałania nadużyciom to jeszcze nowość dla wielu firm. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się, z jakimi problemami fraud muszą zmierzyć się bukmacherzy czy BOK.

1. Zakładanie kont na inne osoby

Część klientów decyduje się na założenie konta na inną osobę (często członków rodziny), aby ponownie skorzystać z bonusu czy promocji, której regulamin pozwala na jednokrotne wykorzystanie oferty. Gdy pojawia się promocja, jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe konta. Konta są dość sprawnie wykrywane, a dodatkowa weryfikacja skutecznie uniemożliwia otrzymanie bonusu. Gracze szybko dostają bana na grę u tego bukmachera. Nie jest to duże zagrożenie, ale na pewno zabiera sporo zasobów, gdy trzeba przejrzeć wszystkie założone konta i poświęcić czas na dodatkowe weryfikacje.

Dlatego też większość bukmacherów zastrzega sobie w Regulaminie prawo do dodatkowej weryfikacji konta w każdym momencie, a wiele bonusów przyznawanych jest tylko po zmianie statusu konta na aktywne (dotyczy bukmacherów z kontami tymczasowymi) lub po weryfikacji konta przez Biuro Obsługi Klienta lub specjalny dział.

2. Obchodzenie warunków bonusów

Przy tworzeniu promocji i bonusów bukmacher lub dział marketingu ustalają warunki promocji – obrót, minimalny kurs czy wyłączenie pewnych zdarzeń. Standardem u wielu buków są np. 3 zdarzenia z kursem łącznym 2.0 postawione z salda bonusowego. Niektórzy gracze próbują grać jedno ze zdarzeń jako „remis = zwrot” lub stawiają na zawodników, przy których jest duża szansa na krecz (krecz = zwrot). Przy odrobinie szczęścia i kursie łącznym większym niż 2.0 taki kupon może przejść i zaliczy nam się do obrotu bonusem. Takie zachowania są źle widziane przez bukmacherów, bo regulamin jasno mówi, o konieczności posiadania 3 zdarzeń na kuponie, a przy zwrocie są to dwa zdarzenia (to trzecie rozliczone jest po kursie 1.0). Możemy się więc liczyć z tym, że kupon nie zaliczy nam się do obrotu, a nasze konto u tego bukmachera będzie na czarnej liście. Możemy też zostać wykluczeni z kolejnych promocji.

3. Omijanie limitów

Każdy z graczy ma u bukmachera limit. Jest to domyślna wartość, która pozwala na postawienie zakładów o pewnej maksymalnej kwocie i uzyskanie pewnej maksymalnej wygranej (są to różne kwoty, w zależności od buka). Gdy bukmacher ma nas na oku, limit zostaje zmniejszony, co powoduje, że możemy zagrać za mniejsze kwoty. Niektórzy gracze, którzy wiedzą, że są zlimitowani (wyświetla im się np. komunikat o zbyt wysokiej stawce) próbują obejść restrykcje. Decydują się np. na postawienie 10 kuponów po 10 zł zamiast jednego za 100 zł licząc, że bukmacher nie zauważy co próbują zagrać. Gdy nieuczciwy klient stawia na niszowe zdarzenia, może dokładać do kuponu popularne mecze, żeby jego kupony nie rzucały się tak bardzo w oczy. Takie zachowania są nadużyciami i jedną z konsekwencji może być zamknięcie konta.  

4. Podrabianie dokumentów 

Nadużyciem, które jest najgroźniejsze zarówno dla bukmachera jak i dla klienta, jest podrabianie dokumentów. Niektóre osoby decydują się na założenie kont dodając fałszywe informacje i przerobiony dowód tożsamości. Dzięki temu mogą posiadać kilka kont tworząc różne tożsamości, co pozwala na korzystanie z wielu bonusów (szczególnie atrakcyjne są tu freebety, za które możemy grać bez dokonywania depozytu z własnych środków).

Podrobione dokumenty są wykrywane na etapie weryfikacji (tak jak wspominaliśmy powyżej, wiele firm bukmacherskich ogranicza możliwość skorzystania z promocji tylko dla osób posiadających w pełni aktywne konta, do czego wymagane jest dodanie zdjęcia dokumentu), a konta automatycznie blokowane. W tym przypadku mamy do czynienia nie tylko ze złamaniem regulaminu (co powoduje zamknięcie konta), ale także złamaniem prawa. Kilka lat więzienia za kilkadziesiąt złotych bonusów na pewno nie jest tego warte, ale ciągle zdarzają się osoby, które próbują w ten sposób oszukać bukmachera.

Obowiązują tu następujące paragrafy:

Art. 270. Fałszowanie dokumentu i używanie go za autentyczny

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

jeśli ktoś przerabia cudzy dowód osobisty, obowiązuje tu także poniższy paragraf:

Art. 275. Posługiwanie się cudzym dokumentem tożsamości

§ 1. Kto posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub dokument taki kradnie lub go przywłaszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

a dodatkowo, firma może pozwać takiego gracza za wyłudzenie bonusu i wygranej z niego (jeśli taka nastąpiła), a także narażenie spółki na koszty spowodowane bezprawnym uzyskaniem bonusu – np. konieczność opłacenia podatku za zakład, który został postawiony za niesłusznie przynany bonus.

 Art. 286. Oszustwo, wyłudzenie

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Może się także okazać, że w czasie śledztwa policja wykryje, że sfałszowane dowody były wykorzystywane nie tylko u bukmacherów, ale także w miejscach oferujących chwilówki i kredyty na dowód. Wtedy kara będzie znacznie wyższa.

Klienci mają sporo pomysłów, na oszukanie bukmachera. Nie polecamy łamania prawa, bo nawet małe oszustwo może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Dodaj komentarz