Portal Popular Mechanics o 11 nieznanych faktach z historii flipperów
Dzisiaj gra na flipperach może się wydawać lekką, pochodzącą z Ameryki rozrywką. Jednak historia tej gry obfituje w niesamowite fakty, dziwniejsze niż większość z was mogłaby sobie wyobrazić! <br />
Dzisiaj gra na flipperach może się wydawać lekką, pochodzącą z Ameryki rozrywką. Jednak historia tej gry obfituje w niesamowite fakty, dziwniejsze niż większość z was mogałby sobie wyobrazić! Tak we wstępie do swojego artykułu o flipperach pisze Seth Porges.
1. Flippery były nielegalne.
Od lat czterdziestych do siedemdziesiatych XX wieku flippery były zakazane w wielu dużych miastach Stanów Zjednoczonych, włączając w to Nowy Jork, Los Angeles, a nawet Chicago, gdzie pinballe się narodziły.
2. Nowojorska policja walczyła z flipperami metodami znanymi z czasów prohibicji. Zniszczono ogółem 2259 automatów skonfiskowanych w czasie akcji policyjnych.
3. Flipperami operowano w ukryciu. Na tych automatach można było zagrać w piwnicach lub za specjalnymi kurtynami.
4. Zmiany w produkcji flipperów w czasie II Wojny Światowej. W tym czasie producenci przerzucili sie na produkcje dla wojska, jednak powstawały również nowe maszynki, głównie w postaci tzw. conversion kit-ów. Jeden z nich oparty na motywach patriotycznych nosił nazwę „Victory in the Pacific”.
5. Flipper symbolem rewolucji w Hollywood. Ponieważ flippery długo były nielegalne, stały się symbolem rewolucji obyczajowej dla młodzieży. Wystarczy przytoczyć chociażby rock-operę Tommy z 1972 roku.
6. w 1976 roku flippery w Nowym Jorku znowu legalne. Dużą rolę w lobbowaniu na rzecz ich legalizacji odegrał dziennikarz Roger Sharpe.
7. Najlepiej sprzedającym sie flipperem wszechczasów wciąż pozostaje The Addams Family z 1991 roku.
8. Do dzisiaj wciąż zabroniona jest gra na flipperach w niedziele w Ocean City.
9. Hugh Hefner jest wielkim fanem flipperów. Ma w swojej kolekcji trzy tytuły poświęcone Playboyowi, a w latach siedemdziesiątych w redakcji Playboya stał Fireball.
10. W 1999 roku stworzono hybrydę flippera i gry wideo nazwaną Pinball 2000. Powstały dwa modele, niestety twórca hybrydy, firma Williams wkrótce splajtowała.
11. Tylko jedna firma wciąż produkuje flippery. Jest to Stern Pinball z Chicago.
Na zdjęciu: Rok 1949. Nowojorska policja niszczy flippery.
Cały artykuł czytaj tutaj.