21.01.2021 16:09

Prognoza na najbliższe lata. Gracze VIP stracą na znaczeniu

O tym trendzie mówiło się już od kilku lat, ale dopiero teraz można powiedzieć, że zmiany są zauważalne na rynku. Wpływy hazardowe od graczy VIP nie będą już bowiem tak znaczące, jak w ostatnich latach. Tym samym operatorzy kasyn już teraz powinni zacząć się przygotowywać do działania w nowych realiach. 

Prognoza na najbliższe lata. Gracze VIP stracą na znaczeniu

Zmiany na rynku

Eksperci nie mają wątpliwości, że operatorzy kasyn, którzy nie zrozumieją zmian na rynku, pozostaną w tyle. Widać to zwłaszcza po Makau, gdzie hazard VIP szybko traci na znaczeniu. Analitycy branżowi niemal jednogłośnie zapewniają, że aktywność graczy VIP w tym regionie znacznie osłabnie. Będzie mniejsza niż w ostatnich latach. Dopiero za około pięć lat ich zdaniem wszystko wróci do normy.

Taką tezę potwierdzają Witalij Umansky, Tianjiao Yu i Kelsey Zhu, analitycy z Sanford C. Bernstein. Twierdzą oni bowiem, że przychody brutto z gier (GGR) z sektora VIP spadną poniżej poziomu z 2019 r. Do obecnego stanu wrócą dopiero w 2025 roku.

Kryzys, a pandemia koronawirusa

Latem 2019 roku sektor gier VIP w Makau wykazywał oznaki słabszej pozycji niż sektor gier masowych. W zeszłym roku, w trzecim kwartale, aktywność na rynku masowym nadal przewyższała hazard VIP. Przez cały rok 2020 hazard VIP w Makau odnotował najniższy w historii udział w przychodach.

Oprócz trwającej walki z COVID-19, spadek ten jest również napędzany przez presję wywieraną w Chinach, która ogranicza przelewy pieniężne do kasyn. Ten fakt odstraszył niektórych graczy, którzy grali na wysokie stawki. Tym samym analitycy Bernsteina przewidują, że hazard VIP osiągnie tylko 50% poziomu, jaki był w 2019 roku. Z kolei hazard masowy odzyska 75% rynku.

Przyszłość

Spadek znaczenia sektora VIP dla operatorów kasyn wcale nie musi być złą wiadomością. Analitycy uważają bowiem, że spadek akcji VIP może prowadzić do wzrostu w innych segmentach hazardu.

Mimo to potrzebny jest ostrożny optymizm, dopóki nie wyłoni się jaśniejszy obraz. Chiny mają zamiar wdrożyć nowe i surowe przepisy anty-hazardowe, które wejdą 1 marca, co natychmiast wpłynie na scenę hazardową. W efekcie tego analitycy Credit Suisse uważają, że będzie to miało bezpośredni wpływ na branżę. Nie popierają również poglądu, że szczepionka przeciwko COVID-19 będzie szybko dystrybuowana, a tym samym przywróci ład na rynku sprzed pandemii.

Udostępnij
Bartosz Burzyński

Bartosz Burzyński