02.02.2007 00:00

Projekt nowelizacji już w kwietniu

W planach legislacyjnych zatwierdzonych przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na pierwsze półrocze bieżącego roku znalazła się interesująca wielu z nas nowelizacja ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz niektórych innych ustaw pokrewnych.

Udostępnij

 

 

W planach legislacyjnych zatwierdzonych przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na pierwsze półrocze bieżącego roku znalazła się interesująca wielu z nas nowelizacja ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz niektórych innych ustaw pokrewnych.

Jak czytamy w programie prac, potrzeba nowelizacji wynika m.in. z konieczności:

  •  sworzenia możliwości prawnych prowadzenia działalności w nowych obszarach gier
  • wprowadzenia nowych regulacji prawnych, które powinny pozwolić na skuteczną walkę z patologiami występującymi na rynku gier i zakładów wzajemnych
  • oraz poszerzenia dotychczasowego katalogu gier objętych monopolem Państwa.

Projekt nowelizacji zawierać będzie kilka zasadniczych zmian w odniesieniu do aktualnie obowiązującego stanu prawnego. Rozszerzony zostanie ustawowy katalog gier o gry na automatach zręcznościowych, możliwe więc, że automaty typu redemption będą legalne. Mają zostać dodane również gry rozrywkowe, gry internetowe oraz gry interaktywne. Wymienione wyżej rodzaje gier mają zostać zdefiniowane, a warunki ich prowadzenia określone. Zaostrzone mają również zostać przepisy dotyczące nielegalnego urządzania gier oraz sprawowania nadzoru w tym względzie.

 

Możemy więc wnioskować, że Państwo będzie chciało przejąć jak największy obszar, tego, prężnie rozwijającego się sektora polskiej gospodarki. Nieokreślone w polskim ustawodawstwie pozostaje głównie obszar rozrywki internetowej, które Państwo chce objąć monopolem, oddając w zarząd prawdopodobnie Polskiemu Monopolowi Loteryjnemu, Totalizatorowi Sportowemu lub zawiąże nowy podmiot, który będzie miał wyłączność na prowadzenie zakładów bukmacherskich w internecie, pokoi pokerowych czy innych gier.

 

TNS OBOP przeprowadził niedawno badania na zlecenie Instytutu Globalizacji, w którym 26 procent respondentów opowiedziało się za takim rozwiązaniem, 32 procent nie miało zdania i aż 42 procent było zdecydowanie przeciwnych ponownemu upaństwawianiu kolejnych gałęzi gospodarki.

 

„Spodziewaliśmy się takiego wyniku” mówi dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. „Polacy są przeciwni rozrostowi kontroli państwa nad kolejnymi obszarami życia. Uważają, że Internet powinien pozostać sferą zdemonopolizowaną. Polacy sprzeciwiają się monopolom, z którymi mieli do czynienia przez cały okres PRL-u. W tej chwili Internet jest ostatnim bastionem wolności gospodarczej” – tłumaczy Teluk.

 

Gry losowe są objęte dość wysokimi podatkami, do budżetu trafia więc nie mała kwota. Po co więc, pozbawiać konsumentów atutów zdrowej konkurencji?

 

Do tej pory IGPiOUR, organ przedstawicielski branży, której nowelizaja dotyczy dowiadywał się o planach rządu jedynie z relacji prasowych. Izba ani nie została oficjalnie powiadomiona o planach nowelizacji, ani też zaproszona do międzyresortowych rozmów, w których uczestniczyli również przedstawiciele Totalizatora Sportowego.

 

Osobą odpowiedzialną za przygotowanie projektu nowelizacji jest Marian Banaś, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Szef Służby Celnej.

Udostępnij
A.B. Interplay

A.B. Interplay