22.02.2007 00:00

Projekt zmian w obowiązującej ustawie

Działalność polegająca na prowadzeniu gier losowych i zakładów wzajemnych będzie podlegać VAT, korzystając jednocześnie ze zwolnienia od tego podatku.

 

 

 

 

 

 

Działalność polegająca na prowadzeniu gier losowych i zakładów wzajemnych będzie podlegać VAT, korzystając jednocześnie ze zwolnienia od tego podatku.

Znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje wykreślenie obecnego przepisu znajdującego się w art. 6 pkt 3. Regulacja ta stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się do działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie.

– Poprzez dokonanie powyższej zmiany (skreślenia) zostanie zniesione wyłączenie z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług tej działalności. Wspomniana działalność ma – według projektodawców – podlegać opodatkowaniu, korzystając jednocześnie ze zwolnienia od tego podatku – wyjaśniła Gazecie Prawnej Małgorzata Breda, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. W art. 6 proponuje się zatem zmianę o charakterze celowościowo-technicznym dostosowującą systematykę ustawy o podatku od towarów i usług do przepisów VI Dyrektywy Rady Unii Europejskiej.

Przewidziana w projekcie nowelizacji VAT zmiana dotycząca gier losowych nie pociąga za sobą skutków ekonomicznych

Zmiana ta ma charakter porządkujący, gdyż do tej pory działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych itp. nie podlegała co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie oznaczało to jednak, że podmioty prowadzące taką działalność nie wykonywały działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Proponowana zmiana jednoznacznie wskazuje, że działalność ta podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, przy czym jest z tego podatku zwolniona (art. 43 ust. 1 pkt 14 projektu ustawy).

– Oznacza to, że nadal brak jest obciążenia tej działalności VAT. Zmiana ta nie pociąga zatem za sobą skutków o charakterze ekonomicznym, a ma jedynie charakter kosmetyczny – podkreśliła Małgorzata Breda.

Udostępnij
Gazeta Prawna nr 38 (1908), 2007-02-22 Krzysztof Tomaszewski,

Gazeta Prawna nr 38 (1908), 2007-02-22 Krzysztof Tomaszewski,