Ogolna 28 października 2019

Przychody z hazardu na Ukrainie mogą wynieść 200 milionów dolarów

Według ocen Ministerstwa Finansów na Ukrainie zysk z hazardu dla państwa w skali roku może przynieść aż 5 miliardów hrywien, a to w przeliczeniu na amerykańską walutę wynosi 192,8 milionów dolarów. 

Minister finansów Oksana Markarova w wywiadzie dla internetowego serwisu informacyjnego “Lewy Bank” powiedziała, że ​​całkowite przychody będą zależeć od specyfiki rynku. Jej zdaniem jednak nawet w najgorszej opcji do skarbu państwa powinno trafić około 200 milionów dolarów.

Wszystko zależy od tego, jaki ostateczny model hazardowy zostanie przyjęty. Według naszych ostrożnych szacunków powinniśmy zyskać od 5 do 9 miliardów hrywien – powiedziała Markarova.

Na początku tego miesiąca do ukraińskiego parlamentu trafiła ustawa, która mówi o tym, że automaty do gier hazardowych będą mogły trafić do kasyn i pięciogwiazdkowych hoteli. W przypadku obiektów w Kijowie ubiegające się o licencję pensjonaty będą potrzebowały 200 pokoi. Jeśli chodzi o inne miasta, liczba ta będzie wynosiła 150 pokoi.

Zmiany w prawie hazardowym na Ukrainie sprawią, że mniej podmiotów otrzyma licencję, a poza tym zostanie wprowadzony system weryfikacji zarządzany przez krajowy urząd skarbowy. Warto przypomnieć, że ustawa o grach hazardowych została zatwierdzona przez ministrów i prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego, który powiedział, że ma nadzieję, iż nowe przepisy przyczynią się do rozwoju turystyki w kraju. I raczej przypuszczenia prezydenta się spełnią, ponieważ pieniądze zebrane z podatków od hazardu zostaną wydane na sport, opiekę zdrowotną i kulturę.

Wszystko wskazuje na to, że rząd ukraiński wreszcie ureguluje prawo hazardowe, co powinno przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim hazard na Ukrainie znowu będzie w pełni legalny, co nie miało miejsce w ostatniej dekadzie. Zyska na tym wiele osób, bo nie tylko ukraiński sport, ale także turystyka, która jest coraz ważniejszą gałęzią zarobku dla Ukraińców.