Ogolna 7 października 2021

Raport o szwedzkiej ustawie hazardowej. Nowe możliwości dla regulatora w walce z szarą strefą

Nowy rządowy raport o szwedzkiej ustawie hazardowej daje władzom uprawnienia do blokowania wszystkich nielicencjonowanych form hazardu, niezależnie od tego, czy operatorzy celują w szwedzkich graczy.

Gunnar Larsson, dyrektor generalny Szwedzkiej Izby Handlowej wraz z Ministerstwem Finansów ogłosili, że wszystkie gry hazardowe dostępne dla klientów w Szwecji będą uważane za objęte zakresem ustawy o grach hazardowych.

Będzie to poważna zmiana w stosunku do obecnego zakresu. Larrson stwierdził bowiem, że blokowane będą również firmy, które co prawda nie są skierowane do lokalnych klientów, ale nie blokują im dostępu do swoich stron.

Zmiany wynikają z faktu, że holenderski minister ochrony konsumentów Sander Dekker ogłosił podobną zmianę tuż przed otwarciem rynku hazardu online w Holandii. Spowodowało to, że wielu operatorów, takich jak Entain, Kindred, 888, Betsson, LeoVegas i Casumo zaczęło blokować holenderskich graczy.

Zmiany dotyczące blokowania systemów płatności

Szwedzki raport zaproponował również zmianę sposobu blokowania płatności dla operatorów nielicencjonowanych. Zgodnie z nowymi przepisami uchylony zostałby przepis ustawy o grach dotyczący blokowania płatności. Zamiast tego blokowaniem płatności zajmie się Främjandeförbudet, co ma znacznie usprawnić ten proces.

Regulator Spelinspektionen poinformuje również niebawem dostawców płatności o wszystkich operatorach, którzy nielegalnie działają na rynku. Zostanie wówczas wydany nakaz, by nie oferowali im swoich usług.

Prewencja i testy

Spelinspektionen w najbliższym czasie będzie sprawdzał, czy faktycznie nielegalni operatorzy blokują szwedzkich graczy, a dostawcy płatności wpłaty do nielegalnych firm hazardowych.

Jeśli chodzi o środki przeciwko nielicencjonowanemu hazardowi, jesteśmy pozytywnie nastawieni. Blokowanie płatności do nielegalnych firm będzie niezwykle ważne w walce z szarą strefą – powiedział Patrik Hofbauer, dyrektor generalny operatora loterii i gier Svenska Spel.

Pełniąca obowiązki dyrektora generalnego BOS, Ann-Sofie Olsson powiedziała, że ​​skuteczne egzekwowanie prawa przeciwko nielicencjonowanemu hazardowi jest konieczne, aby szwedzki rynek regulowany odniósł sukces: – Cieszymy się z ostrzejszych działań przeciwko nielicencjonowanym firmom, chodzi bowiem o bezpieczeństwo graczy. Jestem przekonana, że nowy system na pewno przyniesie niebawem efekty. 

Walka z ustawianiem meczów

W raporcie zaproponowano również szereg zmian dotyczących walki z ustawianiem meczów. Zgodnie z sugerowanymi zasadami wszyscy licencjobiorcy muszą przesłać informacje o podejrzeniu ustawiania meczów do Spelinspektionen, która następnie przekaże te dane licencjobiorcom i odpowiednim federacjom sportowym.

Licencjobiorcy muszą również sprawdzać, czy przypadkiem sportowcy nie obstawiają zakładów wbrew ustawie hazardowej

Jeśli chodzi o propozycje zapobiegania ustawianiu meczów, całkowicie zgadzamy się z raportem, że potrzebne są silniejsze środki, aby przeciwdziałać mafiom działającym w tym sektorze… Wiele decyzji już zostało w tej sprawie podjętych, ale nadal jesteśmy otwarci, by wzmocnić się jeszcze bardziej w walce z tym procederem – powiedziała Olsson.