25.03.2025 16:53

Regulacje, Compliance i walka ze stereotypami o branży. Za nami pierwszy dzień Prague Gaming&Tech Summit

W stolicy Czech rozpoczęła się konferencja Prague Gaming & Tech Summit, w której biorą udział przedstawiciele branży igamingowo rozrywkowej z całej Europy. Pierwszy dzień wydarzenia przebiegł pod znakiem dyskusji na temat regulacji prawnych dotyczących branży hazardowej. Powodem tego były wprowadzone w Czechach nowe wytyczne, które mogą stanowić inspirację dla innych krajów w naszym regionie. Nie zabrakło też dyskusji o Sztucznej Inteligencji oraz trendach w igamingu. Interplay.pl jest Patronem medialnym Prague Gaming & Tech Summit.

Udostępnij
Regulacje, Compliance i walka ze stereotypami o branży. Za nami pierwszy dzień Prague Gaming&Tech Summit
Autor zdjęcia: Interplay.pl

Wydarzenie odbywające się w hotelu Vienna House w stolicy Czech jest jedną z trzech konferencji branżowych organizowanych przez firmę Hipther i zdecydowanie najliczniejszym pod względem zarówno prelegentów, jak i uczestników.

– Świetne wydarzenie, bardzo blisko Polski. Co ciekawe gromadzi bardzo dużo prominentnych ludzi ze świata gamingu z całej Europy Centralnej, ale i z krajów Nordyckich, co było dla mnie dużym zaskoczeniem. Myślałem, że jest to wydarzenie sfocusowane na Czechy, Słowację czy Węgry, a jest tu sporo osób z całej Europy. Widać, że event się rozrasta i będąc tu już kolejny rok widzimy, że jest dużo więcej uczestników i ważniejszych osób niż poprzednio. Dla nas to świetna okazja, żeby się pokazać, tym bardziej, że jesteśmy sponsorem tej konferencji – podsumowuje Maciej Makuszewski, Head of iGaming w Promatic Group.

Nacisk na regulacje

Konferencja rozpoczęła się od panelu przestawiającego nowe regulacje dotyczące rynku hazardowego w Czechach. U naszych południowych sąsiadów wprowadzono rozwiązania, których głównym założeniem jest obrona praw gracza i sporo z nich z poziomu założeń zdaje się być trafionych. Mówimy tu o np.: niestandardowym sposobie wdrożenia gier na żywo w czeskich kasynach, wprowadzeniu zasad odpowiedzialnej gry poprzez zmniejszenie poziomu max bet oraz max win, ustalenie poziomu spinu na min. 2 sekundy czy zasady pojedynczej sesji w danym kasynie.

– Czesi, ze swoim bardzo mocno uregulownaym rynkiem, mogą stanowić obecnie benchmark dla inny krajów nie tylko w regionie, jak i w całej Europie – dodaje Makuszewski.

I to właśnie temat zgodności regulacji i działalności igamingu w Europie Środkowej i Wschodniej, pojawił się również na kolejnym panelu. Przedstawiciele rynków rumuńskiego, węgierskiego, chorwackiego i słoweńskiego zgodnie wypowiadali się pozytywnie o nowych regulacjach wprowadzonych w Czechach. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że w Rumunii panuje bałagan prawny, w Słowenii wszystkie działania online’owe są zablokowane prawnie, a na Węgrzech tylko część rozrywki jest dostępna online przez co szara strefa jest w tendencji wzrostowej.

Walka z negatywnym PR-em branży

Wyróżniającą się dyskusją była także rozmowa na temat tego jak przez ostatnie 20 lat zmieniała się branża hazardowa i jak powinna się zmieniać w najbliższych latach. Biorący w niej udział Rebecca Liggero Fontanta z CoinGeek, Sarah Blackburn z GameOn, Wojciech Trzaska z SB Software oraz Michael Caselli z Clarion Gaming jasno wyznaczyli jakie aspekty branży działają na jej niekorzyść i które z nich należy usprawnić.

– Branża igamingu cierpi przez fatalny marketing i PR, rozumiany w skali globalnej. Na przykład: dlaczego przy sukcesie poszczególnych sportowców na Igrzyskach Olimpijskich nie mówi się o tym, że są wspierani przez legalne podmioty z branży hazardowej, za to wrzuca się wszystkie firmy do jednego worka jako te, które są winne uzależnieniom ludzi od hazardu i piętnuje się je jako szkodliwe społecznie? A przecież zmiany wprowadzane w regulacjach czy to krajowych czy międzynarodowych mają za każdym razem na celu trzy rzeczy: przynieść zyski do skarbu państwa danego kraju, zabezpieczyć gracza i ograniczyć wpływy szarej strefy. Legalny gaming powinien być wspierany i podkreślany jako szansa, jako element rozrywki, a nie traktowany jako najgorsze zło, które powinno się stłamsić – stwierdził Michael Caselli z Clarion Gaming.

– Liczba ludzi uzależnionych od hazardu jest niemal równa liczbie ludzi uzależnionych od social mediów (przyp. red.: w zależności od raportów te rodzaje uzależnienia zajmują 6 i/lub 7 miejsce w zestawieniach). Walka ze stereotypami dotyczącymi naszej branży powinna być jednym z kluczowych tematów poruszanych w kontekście kształtowania podejścia do tego biznesu, tak przez regulatorów, jak i przez społeczeństwo – dodał Wojciech Trzaska, CCO SB Software.

Prague Gaming &Tech Summit potrwa do środy 26 marca. Interplay.pl jest Patronem Medialnym tej konferencji.

Udostępnij
redakcja

redakcja