Reprezentacja wyłoniona –
Polska Federacja Darta już po raz trzynasty zorganizowała turniej o Mistrzostwo Polski. W ciągu dwóch dni (22. i 23. maja) wyłoniono mistrzów polski w konkurencjach: cricket, deble 501 d.o. i 501 d.o. i indywidualnie zarówno wśród pań jak i panów.
Polska Federacja Darta już po raz trzynasty zorganizowała turniej o Mistrzostwo Polski. W ciągu dwóch dni (22. i 23. maja) wyłoniono mistrzów polski w konkurencjach: cricket, deble 501 d.o. i 501 d.o. i indywidualnie zarówno wśród pań jak i panów. Łącznie udział wzięło ponad 140 zawodników i zawodniczek. Gospodarzem była firma Fun Art. Factory.
Pierwszy dzień zawodów to indywidualny turniej w cricketa oraz turniej deblowy 501 d.o. Zpośród 21 pań do finału w cricketa dotarły dwie zawodniczki z Kędzierzyna-Koźla: Angelika Durda i Alicja Stawska-Augustyn. Tym razem bardziej doświadczona Alicja, która wróciła do lotek po sześciu latach przerwy, wygrała z młodziutką osiemnastolatką. Brązowy medal dla Małgorzaty Storczyk z Tomaszowa Mazowieckiego.
Turniej deblowy pań to finałowa walka mieszanego debla śląsko-małopolskiego: Wanda Kubenka/Bożena Bednarczyk z miejscowym duetem Alicja Stawska-Augustyn/Aneta Furykiewicz-Gohla. Zacięty pojedynek finałowy wygrały skuteczniej kończące Bożena i Wanda. Brązowe medale dla debla Pater Małgorzata/Krystyna Krzyszczyk ze Śląska.
Turniej cricketa mężczyzn to walka ponad osiemdziesięciu zawodników. Na starcie cała krajowa czołówka polskich darterów. Liderzy nie zawiedli. Czwarte miejsce Jacek Krupka z Warszawy, trzecie Krzysztof Kciuk z Krakowa. W finale piękny pojedynek stoczyli Patryk Żabka z Poznania i Krzysztof Kciuk z Częstochowy. Tym razem złoto dla Patryka.
W turnieju deblowym wystartowało blisko 50 par. Finałowy pojedynek rozegrali między sobą Patryk Żabka/Adam Bekus z Krzysztofem Kciukiem/Mirosławem Gaczorkiem. Lepszy okazał się drugi debel i złoto pojechało do Krakowa. Brązowe medale dla pary z Krakowa Krzysztof Galus/Robert Kaniewski.
Drugi dzień zmagań to najważniejszy turniej w roku organizowany przez Polska Federację Darta. Turniej rangi mistrzowskiej, który wyłaniał mistrza i mistrzynię Polski oraz ostatecznie ustalał skład kadry na ME EDU 2010.
Wśród Pań wystartowało 27 zawodniczek. Nieoczekiwanie młoda Angelika Durda spotkała się w finale ze starszą od siebie, lecz debiutującą w zawodach o takiej randze, Joanną Kubowicz z Warszawy. Tytuł mistrzyni Polski 2010 i awans do kadry Polski na ME przypadł osiemnastolatce z Kędzierzyna-Koźla. Trzecie miejsce dla Karoliny Podgórskiej z Warszawy. Mimo nieobecności na zawodach numerem jeden Radara pozostała Magda Błaszczyk z Poznania i ona również pojedzie na ME.
W zawodach mężczyzn wzięło udział 114 zawodników. Zawody bardzo emocjonujące z licznymi niespodziankami. Niby wszyscy liczący się zameldowali się w czołówce, ale nie wszyscy do końca byli zadowoleni. Siódme miejsce Pawła Gronowskiego z Krakowa to świetny wynik zawodnika, który rzadko pojawia się na zawodach. Siódme miejsce Mirosława Gaczorka z Krakowa sprawiło, że przy dziewiątej lokacie Krzysztofa Galusa to Mirosław „Olo” Gaczorek ostatecznie zajął czwarte miejsce w Radarze co dało mu awans do kadry na ME…ale o tym dowiedział się dopiero po finale. Piąte lokaty Dawida Taracha z Mikołowa i Piotra Karolaka z Piastowa to niespodzianki in plus. Czwarte miejsce zajął Krzysztof Kciuk. Trzecie miejsce i brązowy medal dla niespodzianki turnieju – Arka Gorznego z Chorzowa. W finale spotkali się Krzysztof Ratajski z Częstochowy i największa rewelacja zawodów Mariusz Łapiezo z Częstochowy. Piękny finał, który skończył się wynikiem 4:3 (zamknięcia legów między 13 a 20 lotką) dla Naszego Mistrza lotek „Rataja”. Kolejny Mistrzostwo w jego bardzo bogatej kolekcji.
Ostateczny skład Kadry męskiej na ME EDU: Krzysztof Kciuk, Krzysztof Ratajski, Marcin Koziarek i Mirosław Gaczorek.
Wielkie podziękowania dla Firmy Fun Art. Factory za zorganizowanie tegorocznych Mistrzostw Polski.
Więcej informacji dotyczących darta na www.dart.pl