Ogolna 7 lipca 2020

Rozkwit szwajcarskiego rynku hazardowego

Szwajcarski organ regulacyjny ds. Hazardu, Eidgenössischen Spielbankenkommission (ESBK) odnotował w 2019 roku wzrost przychodów z kasyn o 5,5% - porównując do roku poprzedniego.

Przychody z kasyn

Całkowite przychody z 21 kasyn w Szwajcarii wyniosły 742,5 mln CHF  z czego licencjobiorcy kategorii A (większe obiekty na obszarach miejskich- przyp.red) uzyskali 449,0 mln CHF, co stanowi wzrost o wspomniane 5,3%. Z kolei licencjobiorcy kategorii B, obejmujący kasyna w miejscowościach wypoczynkowych i mniejszych gminach, wygenerowali przychody w wysokości 293,5 mln CHF, co stanowi wzrost o 5,9%.

W obu kategoriach licencji automaty wygenerowały 613,2 mln CHF przychodów, wzrost o 8,0%, a udział gier stołowych spadł o 5,4% do 129,3 mln CHF. Pobór podatków w ciągu roku wzrósł o 7,3% do 356,7 mln CHF.

Szara strefa

Po uchwaleniu przepisów dotyczących hazardu w styczniu 2019 r i ich wdrożeniu od lipca tego samego roku ESBK zintensyfikowało działania w zakresie egzekwowania prawa wobec nielegalnych operatorów.

W procesie zatrzymania procederu nielegalnego hazardu udział wzięło kilka instytucji. W tym Komisji ds. Loterii i Zakładów (Comlot), organy telekomunikacyjne Suisse des Télécommunications (Asut) oraz Suisse Digital. Dzięki działaniom dwóch ostatnich organizacji udało się zablokować strony nielegalnych operatorów.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez ESBK na czarnej liście znajduje się 110 firm hazardowych, których domeny są zablokowane w Szwajcarii. Warto przypomnieć, że blokowanie stron operatorów nieposiadających licencji ma także miejsce w Polsce.