Przejdź do treści
Tło nagłówka

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i analizami w marketingu sportowym.

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

18.02.2020 17:10

Sąd zdecydował: Ograniczenie hazardu jest zgodne z prawem Unii Europejskiej

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają prawo przyjmować regulacje, które zmniejszają dostępność do hazardu, a także zwiększają kontrolę nad całą branżą hazardową. Tak bowiem stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.  Sprawa kary pieniężnej nałożona przez dyrektora izby celnej Naczelny sąd administracyjny rozpatrzył sprawę z powództwa jednego z przedsiębiorców, który został ukarany karą finansową przez dyrektora Izby Celnej za […]

Sąd zdecydował: Ograniczenie hazardu jest zgodne z prawem Unii Europejskiej

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają prawo przyjmować regulacje, które zmniejszają dostępność do hazardu, a także zwiększają kontrolę nad całą branżą hazardową. Tak bowiem stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. 

Sprawa kary pieniężnej nałożona przez dyrektora izby celnej

Naczelny sąd administracyjny rozpatrzył sprawę z powództwa jednego z przedsiębiorców, który został ukarany karą finansową przez dyrektora Izby Celnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem. Ukarany przedsiębiorca wniósł bowiem skargę kasacyjną, w której zaznaczył, że jego zdaniem przepisy art. 6 i art. 14 ust. 1 ustawy o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 847 ze zm.) są nie do pogodzenia z art. 15–17 Karty Praw Podstawowych UE. Zdaniem NSA kara została jednak przyznana słusznie.  

Sąd przede wszystkim stwierdził, że naruszenia art. 15 karty nie mógł nawet rozpatrzyć, ponieważ dotyczy on prawa wyboru zawodu i wykonywania pracy, co jest jednoznaczne z tym, że skierowany jest do osób fizycznych. Tutaj zaś sprawa dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozostałe dwa artykuły natomiast nie posiadają charakteru absolutnego.

Uzasadnienie Naczelnego Sądu Administracyjnego

Taka sytuacja ma miejsce w niniejszej sprawie. Ponieważ sektor hazardowy niesie ryzyko uzależnienia osób grających od hazardu, a jego monitorowanie i ograniczanie dostępności gier hazardowych, a co za tym idzie minimalizacja jego wpływu na społeczeństwo, jest celem uznanym przez Trybunał Sprawiedliwości UE – czytamy w uzasadnieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wniosek z tej sprawy jest więc następujący – Ustawodawstwo krajowe, jeśli nie zakazuje organizowania hazardu, a tylko zwiera regulacje kontrolujące go i zmniejszające dostęp do niego, nie może być uznawane za naruszające prawa wolności człowieka przewidziane w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Źródło: Gazeta Prawna 

Udostępnij
Bartosz Burzyński

Bartosz Burzyński