Automaty 16 lutego 2007

Sejm – zmiany w Ustawie o grach losowych

Przegląd Prasy. Resort finansów przygotowuje zmiany w ustawie o grach i zakładach wzajemnych. Nowelizacja ma uregulować m.in. nielegalny hazard internetowy pisze dziś Gazeta Prawna.

 

 

 

 

 

 

ZMIANA PRAWA Resort finansów przygotowuje zmiany w ustawie o grach i zakładach wzajemnych. Nowelizacja ma uregulować m.in. nielegalny hazard internetowy.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zapoznała się z informacjami resortu finansów o realizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Rozpatrywane raporty dotyczyły lat 2004 i 2005.

Jak podkreślała Anna Cendrowska z departamentu służby celnej, hazard charakteryzuje się tendencją wzrostową, natomiast szczególnie dynamicznie rozwija się sektor gier na automatach o niskich wygranych.

W trakcie dyskusji nad raportami posłowie mieli największe zastrzeżenia do wyników kontroli rynku gier przeprowadzanych przez Ministerstwo Finansów i urzędy skarbowe. Dane przedstawione w raportach wskazują na bardzo małą wykrywalność nieprawidłowości. Przykładowo w 2005 roku na ponad 11 tys. kontroli w punktach gier na automatach o niskich wygranych wykryto tylko 144 uchybienia.

Zarówno posłów koalicji, jak i opozycji interesowała kwestia nowelizacji ustawy i regulacji hazardu internetowego. Marian Banaś, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, na pytania posłów, czy rząd planuje nowelizację ustawy o grach, odpowiedział, że w resorcie trwają intensywne prace nad projektem zmian.

– Nowelizacja ustawy jest konieczna, do końca marca projekt ustawy powinien być gotowy – zapewniał minister.

Przedstawiciele resortu finansów nie chcieli zdradzać szczegółów rozwiązań. Wiadomo, że w nowelizacji znajdą się przepisy dotyczące regulacji obszaru gier internetowych. Anna Cendrowska przyznała, że ministerstwo planuje wprowadzić nowy system certyfikacji automatów do gier. Rejestrowane mają być nie tylko automaty hazardowe, ale też zręcznościowe i rozrywkowe.

Resort chce także wzmocnić i usprawnić system kontroli rynku gier i zakładów, m.in. poprzez rozszerzenie zakresu uprawnień szczególnego nadzoru podatkowego.

Dodaj komentarz