27.12.2018 00:00

Sekrety Lotto – jaki jest najpopularniejszy zestaw liczb?

Lotto to niezaprzeczalnie największa loteria w naszym kraju. Jedni grają z prawdziwą nadzieją w spory zarobek, inni traktują ją jako rozrywkę i regularnie puszczają kupony. Na łamach money.pl Jarosław Dąbrowski - dyrektor ds. technologii w firmie IGT Poland dostarczającej systemy dla Totalizatora Sportowego wyjawił wiele ciekawostek dotyczących właśnie Lotto.

Udostępnij
Sekrety Lotto – jaki jest najpopularniejszy zestaw liczb?

Bardzo ciekawe są liczby dotyczące samych zakładów zawartych w Totalizatorze Sportowym. "W ciągu 28 lat istnienia systemu komputerowego w Totalizatorze Sportowym Polacy wykonali 28 miliardów transakcji. Terminale wydrukowały kupony o łącznej długości 2,3 mln kilometrów. Czyli Ziemię można by kuponami obłożyć blisko 60 razy. W szczytowym momencie systemy przyjmowały ok. 26 tys. transakcji na minutę." – wspomina Jarosław Dąbrowski.

Pewnie nieraz każdy z nas zastanawiał się jakie kombinacje grane są najczęściej w Lotto. Dyrektor ds. technologii IGT Poland podzielił się bardzo ciekawą informacją i pewnie dla wielu zaskakującą. Najczęściej graną kombinacją jest ta najprostsza, czyli liczy od 1 do 6. "Sprawdzaliśmy to podczas jednej z kumulacji, bodaj na 25 mln zł. Gdyby w rzeczywistości padła ta kombinacja, to wszyscy wygrani musieliby cieszyć się z zaledwie kilkudziesięciu tysięcy złotych nagrody. Inną popularną kombinacją liczb jest wielokrotność "siódemek". To jest 7,14,21,28,35 i 42. Trzecią najpopularniejszą jest 4,8,15,16,23,43. Dlaczego taka? Odkryliśmy, że pochodzi z serialu "Zagubieni"."

Godny poruszenia wydaje się także temat uczciwości loterii, na który ludzie potrafią często narzekać. "Loterie zarabiają na sprzedaży, a nie na braku wygranych. Jeżeli spojrzymy na to, jak funkcjonują loterie na świecie, to podział pieniędzy ze sprzedaży zakładów i losów jest prosty. Część idzie na wygrane, przy czym w grach z kumulacją, jeśli główna wygrana nie padnie, pula przechodzi na następne losowanie napędzając sprzedaż. Część to koszty, a część jest przeznaczona na dotacje na cele statutowe. Cała reszta to zysk. Po co organizator miałby fałszować losowanie? Pojedyncze wygrane w stosunku do całego obrotu loterii są naprawdę groszowe. Loteria to zaufanie. Bez tego nie ma gry. To działa tylko wtedy, gdy ludzie mają pewność poprawności przebiegu losowania i wypłacania nagród." – komentuje Dąbrowski.

Jak widać Lotto to nie tylko kupony i losowanie, a cała struktura, którą można rozłożyć na części pierwsze. Jest tutaj wiele frapujących tematów, a ciekawostki na temat najczęściej wybieranych kombinacji, czy też uczciwości samej loterii to tylko jedne z tych kwestii. Wielu Polaków korzysta z takiej rozrywki, jednak absolutna większość podchodzi do tego ze sporym dystansem i nawet mniejsze wygrane są dla nich sukcesem. Jakie jest wsze podejście w kwestii Lotto? Możecie podzielić się swoją opinią w komentarzach.

Udostępnij
MR

MR