Ogolna 14 lipca 2022

Słabe wyniki kambodżańskiej branży hazardowej w pierwszej połowie 2022 roku

autor: Mateusz Mazur
Komisja ds. Hazardu Komercyjnego Kambodży (CGCC) Ministerstwa Gospodarki i Finansów ujawniła rozczarowujące przychody państwa z komercyjnego hazardu w pierwszej połowie 2022 roku. 

Zastój w branży turystycznej

The Phnom Penh Post donosi, że na dzień 30 czerwca, tyko 20 z 200 licencjonowanych w 2021 lub 2022 roku kasyn oferowało swoje usługi klientom. Wszystko to pomimo starań i nacisków kambodżańskiego rządu, by przywrócić do życia branżę turystyczną i obszary z nią związane. Pozwoliło to uzyskać przychody państwa w wysokości nieco ponad 8% kwoty wymaganej przez prawo budżetowe.

Słabe wyniki wynikają z powolnego ożywienia gospodarczego po COVID-19 i gwałtownego spadku liczby turystów w regionie. – Wiemy, że lokalni turyści cały czas podróżują, ale turystyka międzynarodowa pozostaje ograniczona. W dużej mierze od tego zależą wyniki komercyjnego sektora hazardowego, zwłaszcza w obszarach przygranicznych z Tajlandią i Wietnamem. Niemniej jednak, komercyjne operacje hazardowe właśnie zostały wznowione, co prowadzi do powolnego zbierania przychodów – powiedział w rozmowie z The Post, zastępca dyrektora Ministerstwa Przemysłu Finansowego – Ros Phearun.

Sukces ustawy LMCG

Ustawa o zintegrowanym zarządzaniu kurortami i hazardem komercyjnym (LMCG) ustanowiona została w listopadzie 2020 r. i wymaga, aby kasyna co roku odnawiały swoje licencje.

Phearun zapewnił, że CGCC dba o przestrzeganie ustaleń zawartych w umowie, ujawniając, że 129 z ponad 200 licencjonowanych kasyn ponownie złożyło w tym roku wnioski o licencje.

Ministerstwo Turystyki szacuje, że Kambodża odnotowała 85-procentowy spadek liczby przyjazdów z zagranicy, z 1 306 143 w 2020 r. do 196 495 w roku 2021.