24.08.2020 15:53

Spadek przychodów z hazardu w Danii

Skutki kryzysu związanego z pandemią koronawirusa odczuła branża hazardowa na całym świecie. Nie inaczej było w Danii, gdzie w związku z odwołaniem większości wydarzeń sportowych, a także zamknięciem naziemnych punktów hazardowych, przychody z hazardu w pierwszym półroczu spadły o 19,2% porównując do tego samego okresu czasu przed rokiem. 

Spadek przychodów z hazardu w Danii

Kilkaset milionów euro straty

Najnowsze dane Duńskiego Urzędu ds. Gier (Spillemyndigheden) pokazują, że przychody z hazardu w Danii za sześć miesięcy do 30 czerwca spadły do ​​2,70 mld DKK, czyli 362,6 mln EUR.

W tym okresie największe spadki odnotowano w przypadku kasyn naziemnych i automatów do gier Danske Spil. Co więcej udział kasyn w rynku zmniejszył się o ponad połowę do 82 mln DKK, a przychody z automatów do gier spadły o 46,6% do 382 mln DKK.

A to nie jedyny segment, który ucierpiał, ponieważ przychody z zakładów sportowych w okresie, w którym wydarzenia sportowe zawieszono od połowy marca do końca maja, spadły o 19,6% do 1,01 mld DKK.

Kasyna online bez strat

Kasyna online, jedyny segment branży, który nie odnotował żadnych zakłóceń w związku z pandemią koronawirusa, osiągnął wzrost przychodów w pierwszym półroczu 2020 roku – porównując do tego samego okresu czasu przed rokiem. Nie był to jednak wielki wzrost, a raczej marginalny, ponieważ wyniósł jedynie 2,8%.

Warto zaznaczyć, że wzrost ten nastąpił po trudnym drugim kwartale, w którym przychody ze wszystkich produktów i kanałów spadły o 32,8% do 1,16 mld DKK. W tym okresie kasyno miało największy udział z przychodami, które wzrosły o 6,2% do 673 mln DKK. Jednak, jak wcześniej zauważył Spillemyndigheden, kontynuuje to wzrostową trajektorię w pionie, która zaczyna zwalniać po silniejszym wzroście w 2018 i 2019 roku.

Automaty z dużym zyskiem

Automaty odpowiadały za zdecydowaną większość przychodów kasyn w drugim kwartale na poziomie 495 mln DKK, czyli 73,5% całości. Oznaczało to nieznaczny spadek udziału w rynku od pierwszego kwartału roku, częściowo z powodu wzrostu udziału ruletki do 65 mln DKK (9,7%).

Z drugiej strony, przychody z zakładów sportowych spadły o 41,3% do 373 mln DKK w drugim kwartale. Zakłady mobilne stanowiły 53,0% postawionych kwot, z kolei w punktach naziemnych 32,2%. Zakłady stawiane za pomocą komputerów stacjonarnych wyniosły pozostałe 14,8%

Podobnie jak w półroczu, największe spadki w II kwartale odnotowano w sieci retail. Przychody kasyn spadły o 83,0% do zaledwie 16 mln DKK, podczas gdy przychody z automatów do gier spadły o 72,9% do 99 mln DKK.

Samowykluczenie i pomoc państwa

Na początku pandemii Spillemyndigheden starał się zachęcić ludzi do korzystania z zasobów, takich jak krajowy program samowykluczenia Register Over Frivilligt Udelukkede Spillere (Rofus) i infolinia StopSpillet, jeśli czuli, że mogą uzależnić się od hazardu

Na dzień 30 czerwca 23 469 osób skorzystało z Rofusa, z czego 68,1% na stałe wykluczyło się z hazardu. Kolejne 18,4% zablokowało wszystkie witryny na sześć miesięcy, 8,8% na trzy miesiące, a 4,7% na jeden miesiąc. Mężczyźni stanowią 75,4% samowykluczonych graczy, w porównaniu do 24,6% kobiet.

Tymczasem StopSpillet odebrał 86 telefonów od graczy w drugim kwartale i 413 wezwań do innych osób szukających informacji lub dzwoniących w imieniu innej osoby.

Udostępnij
Bartosz Burzyński

Bartosz Burzyński