Automaty 11 lipca 2023

Flora wyciągnęła wnioski? Stroje bez nielegalnego bukmachera

Rywal Rakowa Częstochowa reklamuje w Polsce... nielegalnego bukmachera, firmę "Optibet". Radca prawny potwierdził w rozmowie z Interplay.pl, że Estończycy złamali ustawę hazardową. – Podmiot znajdujący się na koszulkach zespołu nie posiada zezwolenia w Polsce, zatem taka reklama odbywa się niezgodnie z polskimi przepisami – powiedziała nam Magdalena Typrowicz z kancelarii BCLA Bisiorek, Cieśliński i Partnerzy.

Przypomnijmy, że już w poniedziałek informowaliśmy o tym, że Flora Tallinn pojawiła się w Polsce w strojach z logiem zakładów bukmacherskich “Optibet”. Firma nie może prowadzić działalności w naszym kraju.

Ustawa o grach hazardowych obowiązuje jedynie na terenie Polski, zatem działalność prowadzona na estońskich kanałach social media nie jest jeszcze naruszeniem ustawy. Natomiast w sytuacji, gdy mecz z udziałem danej drużyny odbywa się na terenie Polski, ustawa o grach hazardowych ma już zastosowanie. Co do zasady reklama i promocja gier hazardowych jest zabroniona, jednak pod pewnymi warunkami dozwolona jest reklama zakładów wzajemnych w odniesieniu do tych podmiotów, które działają na podstawie udzielonego zezwolenia. Podmiot znajdujący się na koszulkach zespołu nie posiada zezwolenia w Polsce, zatem taka reklama odbywa się niezgodnie z polskimi przepisami – powiedziała nam Magdalena Typrowicz, radca prawny.

Zdaniem naszego eksperta o obowiązujących normach w danym kraju, drużyny powinny zostać poinformowane przez organizatora rozgrywek. W przypadku Ligi Mistrzów jest nim UEFA. Jakie konsekwencje mogą czekać mistrzów Estonii?

Organizator rozgrywek sportowych powinien uprzedzić zespół o obowiązujących w Polsce przepisach, jak również o potencjalnych zagrożeniach i możliwych do zastosowania konsekwencjach prawnych. W przypadku naruszenia zakazu reklamy lub promocji zakładów wzajemnych może zostać nałożona kara grzywny, której wysokość określa kodeks karny skarbowy – przyznała nasza rozmówczyni.

Flora Tallinn na konferencji prasowej w Częstochowie

Z informacji, jakie uzyskaliśmy od przedstawiciela kancelarii BCLA Bisiorek, Cieśliński i Partnerzy wynika, że w sprawę powinno zaangażować się Ministerstwo Finansów.

Odpowiedzialnym za nadzór nad rynkiem gier hazardowych jest Ministerstwo Finansów, które m.in. udziela zezwoleń czy koncesji na prowadzenie działalności podmiotom rynku. Natomiast instytucjami, które egzekwują działanie w zgodzie z przepisami, są urzędy celno-skarbowe. Ministerstwo Finansów jest odpowiedzialne również za wydawanie różnego rodzaju wytycznych, które są praktycznymi wskazówkami dla podmiotów biorących udział w rynku gier hazardowych. W niniejszej sprawie z pewnością pomocne byłyby praktyczne wskazówki dla organizatorów rozgrywek sportowych, które wskazywałyby na konieczność informowania zespołów o obowiązujących w kraju przepisach, jak również o wszelkich potencjalnych zagrożeniach, w celu zapewnienia działalności zgodnie z prawem – podsumowała Magdalena Typrowicz.

AKTUALIZACJA:

Zespół Flory Tallinn wyszedł na mecz w Częstochowie w strojach bez logotypu firmy “Optibet”. Estończycy jeszcze na rozgrzewkowych koszulkach mieli logo nielegalnego w Polsce bukmachera. Na meczowych trykotach nie znalazł się żaden sponsorski znak.

fot. TVP Sport/Flora Tallinn

Dodaj komentarz