STS rozwinie swój biznes w Czechach
Już w 2023 roku może dojść do ciekawej rywalizacji na czeskim rynku, ponieważ STS zamierza ubiegać się o tamtejszą licencję na oferowanie zakładów wzajemnych i kasyna w sieci online. Jeśli uda się to największej polskiej firmie bukmacherskiej, to rywalizacja z Fortuną, która dominuje w Czechach wraz z Tipsport, zostanie rozszerzona o kolejny rynek.
Mateusz Juroszek o wejściu na czeski rynek
W rozmowie z dziennikarzem czeskiej gazety „Hospodarske Noviny”, Mateusz Juroszek zdradził plany wejścia STS-u na czeski rynek: – W tym roku postrzegamy Czechy jako jeden z naszych celów, jeśli chodzi o ekspansję na kolejne rynki.
CEO STS dodał przy tym, że firma będzie ubiegała się o licencje na kasyno i zakłady bukmacherskie jedynie w sieci online. Nie zamierza inwestować w punkty stacjonarne. Nie należy jednak spodziewać się pierwszych usług od polskiej firmy już w tym roku, ponieważ proces licencyjny może potrwać nawet dziewięć miesięcy. Tym samym pierwsze usługi zostaną uruchomione w przyszłym roku.
Opóźnione wejście na czeski rynek?
Mateusz Juroszek mówił o możliwym wejściu firmy na czeski rynek już w 2020 roku, ale plany skomplikowała pandemia koronawirusa. Z jej powodu wszyscy musieli ograniczyć podróże i spotkania, a sam STS chciał skupić się na rodzimym rynku. Co więcej w poprzednim roku dużo energii i czasu Juroszka pochłonęły prace nad wejściem firmy na GPW.
Według Juroszka czeski rynek jest logicznym wyborem, ponieważ jest większy niż w Polsce, a gracze mają podobną mentalność. Ponadto STS jest właścicielem czeskiej firmy Betsys, dostawcy oprogramowania.
Inwestycje w Betsys
STS w ostatnich dwóch latach inwestował w Betsys, które Juroszek uważa za kluczowy oddział grupy STS w związku z koncentracją na rynku zakładów online. Tę firmę przed dwudziestoma latami założyli programiści Jiři Najman i Vladimir Hranáč. Polacy zwiększyli swój udział procentowy w 2020 roku, założyciele posiadają obecnie 26% udziałów.
W poprzednich dwóch latach STS połączył zasoby technologiczne Betsys z własnymi i dzięki temu stworzył jedną wspólną platformę. Warto dodać, że Betsys cały czas się rozwija, ponieważ firma niedawno przeniosła się do nowej siedziby w praskim Karlinie, zatrudniając nowych programistów i analityków danych.
Mateusz Juroszek w rozmowie z NH powiedział także, że otrzymał kilka ofert od czeskich inwestorów, którzy chcieliby od STS-u kupić platformę do działalności kasyn on-line. STS działa na niej w Wielkiej Brytanii i w oparciu o estońską licencję w kilku innych krajach. Nie dotyczy to polskiego rynku, ponieważ na nim monopol na oferowanie kasyna online ma spółka skarbu państwa, Totalizator Sportowy.
Tym samym STS może rozważyć opcję sprzedaży platformy bądź współpracy z konkurencją, a także stworzenia spółki joint venture.
– Gdyby czescy inwestorzy mieli dobrą znajomość rynku/środowiska, prawdopodobnie zrobilibyśmy wspólne przedsięwzięcie. Jeśli do tego mamy dać nasze zasoby, chciałbym być częścią tego biznesu – powiedział Juroszek.
Nie tylko Czechy
Zarząd STS analizuje również możliwości wejścia na rynek słowacki i holenderski, bo jak mówi Juroszek Europa Środkowa jest dla jego firmy bardzo ważnym rynkiem.Czas pokaże, czy tym razem STS uzyska czeską licencję zgodnie z planem, a także czy zdoła wejść na kolejne rynki, o których wspomniał Mateusz Juroszek.