Bukmacherka 24 maja 2024

Świat freestyle’u i bitew na rymy w nowej produkcji Betclic Studios

autor: redakcja
Powstaje „tu i teraz”, jest ulotny i niepowtarzalny. Balansując na granicy muzyki i sportu, freestyle przeżywa w Polsce drugą młodość. O tym wyjątkowym rodzaju sztuki opowiada krótkometrażowy film dokumentalny „OFF THE DOME”. Produkcja dostępna jest od dziś za darmo dzięki współpracy domu produkcyjnego Betclic Studios i konkursu dla młodych twórców Papaya New Directors.

W „OFF THE DOME” świat freestyle’u poznajemy oczami Kornela „KORO” Regla, Radosława „Rademeneza” Blonkowskiego i Adama „Te-Trisa” Chrabina. Pierwszy uważany jest za jednego z najlepszych freestyle’owców w Polsce, drugi zaś to autor rekordu Guinessa w najdłuższej „nawijce” (improwizował do bitu aż 36 godzin bez przerwy). Te-Tris to z kolei nestor polskiego freestyle’u, obecny na scenie już od ponad 20 lat. W produkcji udział wzięli również inni czołowi przedstawiciele sceny.

Z mikrofonem w dłoni obrzucają się obmyślanymi spontanicznie, rymowanymi zniewagami i ripostami – właśnie na tym polegają bitwy freestyle’owe. Ich skuteczność czasem oceniają członkowie jury, a czasem publiczność. Ta coraz częściej zapełnia areny bitew, choć jeszcze parę lat temu zdarzało się, że świeciły pustkami. Zawodnicy nie znają wcześniej bitu, do którego muszą „nawijać”, a dla utrudnienia otrzymują również losowe słowa, które muszą wpleść w wersy. Freestyle to muzyka na żywo, w której nikt nie wie, co za chwilę się wydarzy, ale także sport z uwagi na istotny element rywalizacji.

Wyjątkowy świat bitew na rymy w „OFF THE DOME” prezentuje Piotr Książek, reżyser filmu: – Rozpoczynając ten projekt chciałem spojrzeć szerzej na krajobraz polskiego freestyle’u. To nie tylko bitwy i walka na słowa, ale bardzo istotny element kultury hip-hop. Chciałem zagłębić się w umysły freestylowców i uchwycić moment, w którym ich wszystkie neurony pracują na najwyższych obrotach, tworząc kolejne mocne wersy i punchline’y. Ten film to swoiste studium przypadku pokazujące, co drzemie w każdym z nas – wyjaśnia.

 W Betclic jesteśmy zafascynowani sceną freestyle już od kilku lat. W 2022 roku zorganizowaliśmy Betclic Rap Royale, największą bitwę w historii Polski pod względem puli nagród i publiki. To było wspaniałe wydarzenie, po którym obejmujemy patronatem także kolejne imprezy  powiedział Bartłomiej Płoskonka, country manager Betclic. – Naszym celem jest wspieranie ciekawych, nietypowych inicjatyw oraz ludzi, którzy wybrali własny kurs i konsekwentnie idą obraną ścieżką, a freestyle i wszyscy ludzie zaangażowani w to niezwykle ciekawe środowisko idealnie wpisują się w tę filozofię  dodaje.

Najbliższa impreza freestyle’owa pod auspicjami Betclic odbędzie się 31 maja. To Bitwa o Południe w Klubie Studio w Krakowie, na którą wszystkie bilety wyprzedały się już kilka tygodni temu.

Dodaj komentarz