Szykują się zmiany w ustawie hazardowej? Odbyły się ważne spotkania
W ostatnich dniach odbyło się bardzo ważne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Finansów z organizacją Pracodawców RP. Poruszony został także temat aktualnej sytuacji polskich bukmacherów i długo wyczekiwanej zmianie ustawy hazardowej. Z naszych informacji wynika, że przynajmniej w najbliższym czasie nie doczekamy się przełomu…
W siedzibie Ministerstwa Finansów odbyło się spotkanie członków Federacji Przedsiębiorców Polskich z ministrem Andrzejem Domańskim. Przedstawiciel rządu wypowiedział się między innymi w temacie stanu finansów publicznych i wyzwań w kontekście strategii gospodarczej.
Minister przedstawił szczegółową analizę stanu finansów publicznych, wskazując na główne wyzwania, jakie stoją przed polską gospodarką. Omówił także kluczowe elementy strategii gospodarczej, które mają na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju.
Piotr Kamiński (skarbnik – wiceprezes ds. finansowych Pracodawców RP, przewodniczący Platformy Audytowo-Doradczej) przedstawił ideę i koncepcję działalności platform branżowych w Pracodawcach RP oraz omówił kluczowe kwestie finansowe.
Kamil Sobolewski (główny ekonomista, Platforma Forum Rynku Finansowego) skupił się na aktualnych trendach i wyzwaniach w sektorze finansowym.
Izabela Witczak (przewodnicząca Komitetu Podatkowego) przedstawiła kluczowe zagadnienia związane z polityką podatkową.
W spotkaniu uczestniczyła m.in. Radca Prawny Izabella Żyglicka, wspólniczka założycielka Kancelarii Żyglicka i Wspólnicy. Razem z ministrem pojawili się także dyrektorzy poszczególnych departamentów MF, w szczególności Edyta Białas-Giejbatow z Departamentu Podatku Akcyzowego i Podatku od Gier.
Po wystąpieniu ministra uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania. Mecenas Izabella Żyglicka zapytała, czy trwają pracę, a jeśli tak, to na jakim są etapie w zakresie nowelizacji ustawy o grach hazardowych? Odpowiedzi na pytanie udzieliła wcześniej wymieniona Edyta Białas-Giejbatow. Wskazała, że trwają analizy wewnętrzne w tym zakresie. Nie padło konkretne stwierdzenie, nad czym w kontekście zmian w ustawie hazardowej, pracuje obecnie Ministerstwo Finansów.
O komentarz poprosiliśmy Radcę Prawnego Ewę Lejman-Widz, wspólniczkę Kancelarii Żyglicka i Wspólnicy oraz szefową polskiego departamentu gier maltańskiej kancelarii WH Partners, specjalizującą się w prawie hazardowym.
– Mamy nadzieję, iż wewnętrzne konsultacje w ministerstwie doprowadzą do proponowanych przez środowisko zmian, w szczególności do wprowadzenia GGR (Gross Gaming Revenue), czy też do utworzenia odrębnego organu zajmującego się prawem hazardowym. Nierealna wydaje się demonopolizacja kasyna online. Z wypowiedzi Podsekretarza Stanu Jarosława Nenemana z dnia 29 lutego 2024, w odpowiedzi na interpelację nr 1491 z dnia 21 lutego 2021, wynika, iż aktualnie nie jest rozważana zmiana systemowa, polegająca na wprowadzeniu monopolu na kasyna stacjonarne z jednoczesnym wprowadzeniem koncesji na rynku kasyn online dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie zakładów wzajemnych – powiedziała nam Lejman-Widz.
Wydział Prasowy Biura Promocji i Komunikacji Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytania zadane przez redakcję „Interplay.pl” przyznał, że trwa analiza ustawy hazardowej.
„W trakcie spotkania Ministra Finansów z przedstawicielami Pracodawców RP w kwestii zmiany przepisów o grach hazardowych wskazano, iż przepisy w tym obszarze poddane są szerokiej analizie” – przekazało nam Ministerstwo Finansów.
fot. Ministerstwo Finansów