Tajwan chce konkurować z Makau
Tajwan. Rząd Tajwanu zastanawia się nad zalegalizowaniem hazardu. Rada Planowania Ekonomii i Rozwoju kończy właśnie feasability study nad projektem budowy kasyn.
Tajwan. Rząd Tajwanu zastanawia się nad zalegalizowaniem hazardu. Rada Planowania Ekonomii i Rozwoju kończy właśnie feasability study nad projektem budowy kasyn.
Tajwan i Chiny są rządzone oddzielnie odkąd Mao Zedong i partia komunistyczna wygrały wojnę w 1949 r.
Raport Rady ma zostać ukończony w przeciągu najbliższych 6 miesięcy. Chang Ching-sen wice dyrektor Rady powiedział podczas konferencji prasowej, że debata o hazardzie trwa na Tajwanie już od 10 lat. Raport będzie zawierał szerego wskazań dla przyszłych inwestorów i rządu.
Media donoszą, że rząd planuje wydanie 3 licencji na kasyna w rejonach gdzie miesięczny dochód jest niższy od przeciętnego.
Kasyna na Tajwanie mogłyby się stać konkurencją dla nowego Las Vegas Azji czyli Makau.
Makau jest jedyną Chińską prowincją gdzie hazard jest legalny. Chiny uważają, że wyspa (Tajwan) musi być politycznie zjednoczona z resztą kraju. Jeśłi będzie to konieczne, nawet siłą.
Ciągłe napięcia między Chinami i Tajwanem, są solą w oku potencjalnych inwestorów. Niewiadomo ilu obywatelom Chiny pozwolą odwiedzić Tajwan, a ostatnią rzeczą jaką życzyliby sobie coraz mniej twardogłowi komuniści z partii to mniejsze dochody w Makau.
Tajwan zapowiedział, że chce przyjąć jak najwięcej chińskich turystów, bez uciekania się do tranzytu przez inny kraj.
Na Tajwanie legalne są tylko loterie. Spodziewane jest, że Republika Chińska (tak oficjalnie nazywa się Tajwan) podąży drogą Singapuru i otworzy się na hazardowych turystów. Rząd Singapuru w 2004 zniósł trwający 40 lat ban na kasyna, przyciągając inwestycje warte 6.6 mld USD, głównie dzięki Las Vegas Sands Corp. i Malaysia’s Genting Bhd.
Zagraniczni inwestorzy spodziewają się odwilży w Japonii, Wietnamie i innch azjatyckich krajach, blokujących kasyna od dekad. Jak tak dalej pójdzie to zamiast Singapur nazywać tygrysem Azji, Azję będziemy nazywać hazardowym tygrysem świata.
Czy Polska stanie się tygrysem Europy? Jeśli idea taniego państwa obejmie hazard – oczywiście na preferencyjnych warunkach, mamy bardzo duże szanse.