Loterie 30 maja 2019

The European Lotteries – co to jest?

autor: MC
Wczoraj wspominaliśmy, że decyzją przedstawicieli europejskich loterii narodowych członkiem Komitetu Wykonawczego European Lotteries został Olgierd Cieślik, Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego. Czym jest The European Lotteries?

The European Lotteries to organizacja zrzeszająca narodowych operatorów loterii. Organizacja łączy podmioty państwowe i prywatne, zarówno spółki, które osiągają dochody, jak i te działające non-profit. Członkami The European Lotteries mogą zostać tylko podmioty, które oferują usługi hazardowe legalnie, zgodnie z jurysdykcjami krajów, w których działają i w których posiadają licencję (jeśli takie są wymagane przez odpowiedni rząd krajowy).

Stowarzyszenie zostało utworzone w 1983 roku na mocy prawa szwajcarskiego i posiada siedzibę w Lozannie w Szwajcarii. W 1999 roku organizacja oficjalnie przyjęła nazwę The European Lotteries i pozwoliła na dołączenie do niej operatorów zakładów wzajemnych. W 2007 roku powstało biuro w Brukseli.

 

Misja organizacji

Stowarzyszenie promuje zdrowy i zrównoważony model gier, korzystny dla społeczeństwa i opierający się na wartościach wzajemnej pomocy, ostrożności, solidarności i uczciwości.

Organizacja upowszechnia zbiorowe interesy członków, prowadzi regularne badania nad narodowymi loteriami i organizacjami prowadzącymi gry losowe, broni loterii w dyskusjach społecznych, politycznych i ekonomicznych gdy jest poruszany temat regulacji hazardu. Stowarzyszenie oferuje także platformy wymiany wiadomości między członkami organizacji, oferuje programy edukacyjne i profesjonalną pomoc.

The European Lotteries zobowiązują się do zwalczania nielegalnego hazardu i związanej z nim działalności przestępczej, przy jednoczesnym zminimalizowaniu potencjalnej szkody dla społeczeństwa i słabszych grup społecznych.

Istnieją 2 kategorie członków w The European Lotteries: zwyczajni i obserwujący. W przeciwieństwie do wielu komercyjnych operatorów gier hazardowych online, organizacje te oferują wyłącznie gry hazardowe i zakłady w jurysdykcjach, w których są licencjonowane przez odpowiedni rząd krajowy. Większa część ich rocznych dochodów jest przeznaczona na cele dobroczynne lub trafia do budżetu państwa.

W Stowarzyszeniu zarejestrowane są dwie polskie spółki: Totalizator sportowy i Totolotek.