Ogolna 4 maja 2020

Totalizator Sportowy na walką z pandemią przeznaczył już 10 mln złotych

Spółki Skarbu Państwa od początku walki z pandemią koronawirusa aktywnie włączają się w pomoc placówką medycznym. Jedną z takich spółek jest Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, który przekazał już blisko 10 mln złotych na ten cel. Co więcej rozpoczęto także przekazywanie środków aktualnie zbieranych dzięki sprzedaży produktów LOTTO online

Przypomnijmy, że już w połowie marca Totalizator Sportowy rozpoczął działania wspierające polską służbę zdrowia w walce z pandemią. Wówczas Państwowa Spółka zdecydowała się przekazać darowiznę w wysokości 4 mln złotych na rzecz 6 szpitali. Pieniądze trafiły do następujących placówek w Tychach (MEGREZ Spółka z o.o.), Lublinie (Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1), Tomaszowie Mazowieckim (Tomaszowskie Centrum Zdrowia), Warszawie (Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego), Jarosławiu (Centrum Opieki Medycznej) oraz Sanoku (Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej). Pieniądze zostały przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i materiałów ochrony osobistej.

Część z powyższej kwoty w wysokości 410 tys. zł została przeznaczona na działania diagnostyczne prowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Środki te pozwolą wykonać badania laboratoryjne w kierunku COVID-19 potwierdzające prawidłowość rozpoznania zakażenia, występowanie choroby zakaźnej lub identyfikację biologicznych czynników chorobotwórczych. To działania istotne dla zdrowia pacjentów, lecz także dla szerszych celów nadzoru epidemiologicznego.

Poza ww. formami pomocy, na które zdecydował się właściciel marki LOTTO, warto zaznaczyć, że spółka rozdysponowała ze swojej floty 90 samochodów, które trafiły do szpitali. Auto wspomagają placówki, służąc m.in. do przewozu personelu medycznego, transportu sprzętu, środków ochrony osobistej i leków, a także ewakuacji pacjentów z ognisk koronawirusa. Zarówno samochody, jak i darowizna pieniężna, zostały przekazane za pośrednictwem Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Natomiast od 30 marca 10 procent ze sprzedaży wszystkich zakładów i losów zawieranych na lotto.pl przekazywane jest na wsparcie walki z koronawirusem oraz skutkami pandemii. Decyzja została podjęta bezterminowo. Do tej pory zebrano już 3 mln złotych, a każdy zakład zawierany internetowo nadal powiększa tę kwotę.

Jak wcześniej wspomnieliśmy Totalizator Sportowy rozpoczął już przekazywanie zbieranych dzięki Internautom środków potrzebującym instytucjom. W pierwszej kolejności 502 tys. zł z puli „10 procent” trafi do Wojskowego Instytutu Medycznego z siedzibą przy ul. Szaserów w Warszawie. Szpital przeznaczy je na zakup sprzętu (m.in. aparatów EKG, defibrylatorów, kardiomonitorów, materaców odleżynowych, zestawów do infuzjoterapii i monitorowania parametrów życiowych).

– Dołożyliśmy wszelkich starań, by w walce z pandemią COVID-19 obserwować jej przebieg i sprawnie reagować na potrzeby społeczeństwa. Skierowaliśmy nasze wsparcie do szpitali i placówek badawczych. Cieszy nas, że podjęta w 2018 roku decyzja o umożliwieniu Polakom grania przez Internet teraz procentuje w dosłownym tego słowa znaczeniu. Każdy gracz lotto.pl dokłada cegiełkę do wsparcia przekazywanego na rzecz służby zdrowia – podsumował dotychczasowe działania Totalizatora Sportowego Prezes Zarządu, Olgierd Cieślik.

Działania spółek Skarbu Państwa na rzecz zwalczania pandemii koordynuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. Dotychczasową współpracę w tym niezwykle ważnym obszarze komentuje szef resortu, wicepremier Jacek Sasin:

– Działania spółek Skarbu Państwa, w tym również Totalizatora Sportowego to doskonały przykład ich zaangażowania na rzecz odpowiedzialności społecznej w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Pragnę podkreślić, że udzielone przez spółki wsparcie finansowe i materialne, umożliwia wszystkim służbom skuteczniejsze działania w walce z epidemią koronawirusa i zapewnia im bezpieczne warunki pracy- powiedział Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych.

Podsumowując, Totalizator Sportowy na walkę z pandemią koronawirusa i jej skutkami przeznaczył już 10 milionów złotych, a to nie wszystko, ponieważ spółka włączyła się również w akcję #zostańwdomu, inicjując autorski program #MilionySposobówNaNudę. Na specjalnej stronie internetowej influencerzy i ludzie ze świata sportu zachęcają do odpowiedzialnej postawy i aktywnego spędzania czasu w domu. Poza tym od początku trwania epidemii w Polsce właściciel marki LOTTO dokonał wszelkich starań, by  zapewnić bezpieczeństwo i higienę w funkcjonujących punktach sprzedaży LOTTO należących do sieci własnej.