Totalizator Sportowy wspiera kulturę
Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek. Większość Polaków kojarzy spółkę zapewne z grami liczbowymi i loteriami pieniężnymi. Wielu też zdaje sobie sprawę z faktu, że Totalizator Sportowy od samego początku istnienia wspiera na różne sposoby rozwój polskiego sportu. Coraz częściej dostrzegane są działania firmy na rzecz szeroko rozumianej kultury […]
Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek. Większość Polaków kojarzy spółkę zapewne z grami liczbowymi i loteriami pieniężnymi. Wielu też zdaje sobie sprawę z faktu, że Totalizator Sportowy od samego początku istnienia wspiera na różne sposoby rozwój polskiego sportu. Coraz częściej dostrzegane są działania firmy na rzecz szeroko rozumianej kultury i dziedzictwa narodowego.
Gdy w 1956 roku powstał Totalizator Sportowy, jego głównym celem było gromadzenie pieniędzy na sfinansowanie remontów oraz budowy obiektów sportowych. Następnie do tych zadań dołączyło wsparcie kultury. Totalizator Sportowy nie tylko przekazuje środki z dopłat do gier liczbowych i loterii pieniężnych, ale angażuje także środki własne.
Środki przekazane na Fundusz Promocji Kultury przez Totalizator Sportowy pozwoliły m.in. na remonty bibliotek czy teatrów, a także na organizację lokalnych i ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, m.in. pokazy multimedialne Muzeum Utraconego, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena czy XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.
Jednym z ważniejszych projektów, w którym wziął udział Totalizator Sportowy, była odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie w 1971 roku. Spółka sfinansowała także system zabezpieczający obraz XVI-wiecznego malarza El Greco – Ekstaza św. Franciszka, którego odsłonięcie miało miejsce w październiku 2004 roku w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.
W ostatnich kilkunastu latach dzięki środkom uzyskanym z dopłat do gier LOTTO, na wsparcie polskiej kultury przeznaczonych zostało ponad 2,5 miliarda złotych. To dzięki graczom możliwe jest przekazanie środków na wsparcie kultury.
W 1994 r. ustawodawca nałożył na Totalizator Sportowy obowiązkową dopłatę do stawek gier liczbowych w wysokości 20%, a w 2003 r. znowelizowana ustawa o grach i zakładach wzajemnych zwiększyła procent dopłat do 25 i nałożyła na spółkę obowiązek przekazywania środków nie tylko na budowę infrastruktury sportowej, sport dzieci i młodzieży oraz niepełnosprawnych, ale także na wspieranie kultury narodowej.
1 kwietnia 2017 roku weszła w życie nowa ustawa o grach hazardowych. Utworzono czwarty fundusz celowy – Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Na rzecz Funduszu Promocji Kultury trafia 20% środków z dopłat.