25.06.2007 00:00

Turyści zaatakowali park dinozaurów

Gazeta Wyborcza. Groźny tyranozaur, łagodny iguanodon i sprytny "straszny szpon" zamieszkały w Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich(Lubuskie). Placówka, choć jeszcze oficjalnie nieotwarta, przyjmuje turystów.

 

 

 

 

 

– Co kopiecie? – pytam grupę dziewczynek, które na placu zabaw grzebią łopatkami w piasku.

– Jakiś szkielet.

Z zacięciem rasowych paleontologów oczyszczają znalezisko pędzelkami.

– Czyj to szkielet?

– Jak wykopiemy, będziemy wiedzieć.

Kości należą do „króla strasznych jaszczurów”, tyranozaura. Najpopularniejszego z drapieżnych dinozaurów „odkryli” uczniowie Szkoły Podstawowej z Kamienia Wielkiego.

– Program zrealizowaliśmy – zapewniają nauczyciele. – Pora na wycieczki edukacyjne.

Obok placu zabaw krewniak odkopanego tyranozaura atakuje roślinożernego triceratopsa.

– Dobrze, że nie żyjemy z dinozaurami – uważa Rafał z V klasy. – Ale szybko musielibyśmy uciekać…

– Dinozaury są fajne – mówi jego koleżanka Magda.

– Ale brzydkie.

– Wcale nie. Są jak z bajki.

– W ciągu tygodnia obsługujemy dziennie 3-4 autokary turystów dziennie, a możemy dziesięć – uważa Krzysztof Kuchnio, rzeźbiarz dinozaurów i właściciel parku. – W niedzielę przeważali goście indywidualni. Było ich około trzystu. Jeszcze nie zaczęliśmy kampanii promocyjnej, a już dzwonią do nas ludzie z Poznania, Szczecina i Zielonej Góry. Pytają o całą okolicę, bo jeśli mają przyjechać z daleka, to nie tylko dla Parku Dinozaurów. Ale dla parku i Zoo Safari w pobliskim Świerkocinie już tak. Mamy na stronie internetowej zakładkę z pobliskimi atrakcjami.

Rzeźb jest w tej chwili trzydzieści kilka. Przy każdej stoją tabliczki informacyjne na temat przedstawianego gatunku. Większe tablice informują o epokach, w których żyły: jaki wtedy panował klimat, jakie zwierzęta zamieszkiwały lądy i morza.

– Co dwa-trzy dni włączamy do ekspozycji kolejny obiekt – mówi Krzysztof Kuchnio. – W Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zachowały się ślady po dramatycznym wydarzeniu. Stado wędrujących wulkanodonów zaatakowały dilofozaury. Odtworzymy tę scenę. Mamy już ofiary, jutro lub pojutrze dostawimy drapieżnika.

Szkoła wróciła do Kamienia Wielkiego. Zastąpił ją gorzowski ośrodek dla dzieci autystycznych. Na początek zwiedzanie ścieżki edukacyjnej.

– To jest deinonych zwany „strasznym szponem” – opowiada przewodniczka Magda Lewczuk. – Właśnie atakuje potężnego, łagodnego iguanodona. „Straszne szpony” były bardzo inteligentne. Porównuje się je do współczesnych lisów albo wilków.

Pracownik parku zasypuje szkielet tyranozaura. Za chwilę „odkryją” go młodzi gorzowianie.

Park Dinozaurów – informacje praktyczne

Park mieści się w Nowinach Wielkich przy ul. Kolejowej, równoległej do linii kolejowej. Można tu dotrzeć pociągiem lub samochodem: od południa przez Krzeszyce, a od wschodu i zachodu drogą 132 łączącą Gorzów z Kostrzynem (na skrzyżowaniu należy skręcić na południe). Bilety po 8 i 6 zł (emeryci i młodzież do lat 13). Dzieci do lat 3 zwiedzają park bezpłatnie. Na miejscu działa punkt gastronomiczny i sklepik z pamiątkami.

W pobliskim Świerkocinie pierwsze i jedyne w Polsce Zoo Safari. Składa się na niego kilka sektorów geograficznych (Azja, Afryka itd.), oglądanych z własnego samochodu. W Zoo pieszym można samemu karmić kozy karmą zakupioną w kiosku.

W pobliżu warto też zwiedzić witnicki Park Drogowskazów (bezpłatnie) oraz Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej w Bogdańcu.

Więcej o Parku Dinozaurów na stronie internetowej www.park-dinozaurow.pl

e-mail: biuro@park-dinozaurow.pl

tel. 0-95 781 41 08

Więcej o Zoo Safari na stronie internetowej www.zoo-safari.com.pl

e-mail: poczta@zoo-safari.com.pl

tel. 0-95 751 19 29, tel./fax 0-95 751 18 77

Najbliższy nocleg: gospodarstwo agroturystyczne, Świerkocin 12, tel. 0-95 751 19 96, www.swierkocin12.prv.pl

Udostępnij
Władysław Wróblewski, Gazeta Wyborcza Zielona Góra

Władysław Wróblewski, Gazeta Wyborcza Zielona Góra